Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Despotičtí alfa samci Putin a Kadyrov se potřebují jako siamská dvojčata

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Mají hodně společného. Milují tygry. Nenávidí alkohol. Ramzan Kadyrov zbožňuje box (je mistrem sportu), Vladimir Putin džudo (je mistrem sportu). Oba používají militantní rétoriku a hřejí se pocitem, že jsou doma zbožňováni.

Shodnou se. Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a čečenský lídr Ramzan Kadyrov považují Evropskou unii za projekt židovsko-homosexuální lobby. foto: Reuters

Měl obrovskou radost. Čečenský lídr Ramzan Kadyrov získal 25. března 2015 na základě rozhodnutí Evropského svazu taekwondo 6. dan (Putin má už dva roky osmičku). A slib, že v Grozném se brzy uskuteční mistrovství Evropy v tomto asijském sportu. Malá Kadyrovova olympiáda. Putin si tu svoji – velkou – uspořádal vloni v Soči.

Neusmívá se, nepije a snídá křepelčí vejce. Aneb všední den Vladimira Putina

Kadyrov i Putin milují sport, jsou reprezentanty despotického stylu vládnutí, porušování lidských práv, zakládají si na přebytku testosteronu a prosazují agresivní zahraniční politiku. Jsou si podobní. A potřebují se jako siamská dvojčata. Případné oddělování bude bolestné. Hrozí, že operaci by nepřežil ani jeden.

Spíš děsivé než úsměvné

Čečensko minulý týden oznámilo, že pokud USA dodají zbraně Ukrajině, začne stejným zbožím zásobovat Groznyj Mexiko. A podpoří ho v teritoriálním sporu s Američany. „Pokud toho nenechají,“ vzkazuje Západu šéf čečenského parlamentu Dukvacha Abdurachmanov, „tak my víme, co říci Anglii ohledně Skotska a Walesu, co říci USA ohledně území, která obsadily. My se také můžeme projít po každé ze zemí – po Francii i Německu,“ halasil muž, který slouží často jako hlásná trouba Kadyrova.

Protest proti vraždě Borise Němcova.

Za normálních okolností by to byly výroky spíš úsměvné než děsivé. Jenže Kadyrov je podezřelý ze spoluúčasti na řadě vražd, mj. i na likvidaci ruského opozičního lídra Borise Němcova a kritičky Kremlu, novinářky Anny Politkovské. Především je ale osobním přítelem Vladimira Putina, se kterým ho pojí mnohem víc než kteréhokoliv jiného ruského politika či regionálního lídra. Jedině čečenský vůdce může chodit na audienci do Kremlu v teplákové soupravě.

Kadyrov se stal prezidentem Čečenska, když mu bylo jedenatřicet let – poté, co se jeho otec Achmat (původně muslimský duchovní protiruských rebelů, pak ale přešel na stranu Moskvy) stal obětí atentátu.

Dnes Ramzan na svém území s klidem zavádí zákony, které odporují federální ústavě. Zakazuje požívání alkoholu (Putin je mimochodem demonstrativní abstinent), zahaluje dívky, používá islám k upevnění své osobní moci a prestiže. Putin nad islamizací Čečenska zavírá oči. V rámci Ruské federace vlastně existuje maličký kriminální islámský státeček. Hlavní pro Putina ale je fakt, že zůstává součástí Ruska. Vždyť poté, co se ruské impérium kvůli vzpouře Čečenců a jejich boji za samostatnost v 90. letech skutečně málem rozpadlo, si další vnitřní válku Kreml nemůže dovolit. Pro Putina by to totiž byla dozajista válka poslední.

Všechno něco stojí

„V jedné ruce teror, v druhé miliony dolarů od Moskvy a Spojených arabských emirátů, v zádech právo šaría – a znepřátelené klany jsou sjednocené, kdysi vzpurná populace poslušná a umírněná, Groznyj je jako znovuzrozené. Ale za jakou cenu? Čečence, kdysi tak hrdý národ, srazil Kadyrov na kolena,“ popsala tragédii dnešní Čečny francouzská válečná zpravodajka Manon Loizeau. Celý rozhovor čtěte zde: Čečensko: země schizofrenie a teroru, za jejíž krev platí Kreml miliony

Každá celistvost něco stojí. Ze státní kasy plynou na severní Kavkaz obrovské peníze. Čečensko dnes vypadá jako kavkazský Singapur. Mrakodrapy, největší mešita v Evropě, Putinova třída i Kadyrovův prospekt, umělé palmy a skutečné mercedesy. Za to, že Kreml financuje kadyrovskou megalomanii a také po zuby ozbrojenou soukromou Ramzanovu armádu, která se neřídí zákony, ale příkazy vůdce, Kadyrov zaručuje, že na severním Kavkaze bude klid. Jeho lidé k tomu často používají mučení, vraždy a únosy. Jenže Putin Ramzanovi vše odpouští.

Je to pevný vztah. Ihned poté, co ruské tajné služby oznámily, že vrazi Němcova jsou Čečenci, Putin nezaváhal a Kadyrova vyznamenal Řádem cti.

Čečenci na Ukrajině

Je to zvláštní vztah dvou alfa samců. Své city neskrývají. Kadyrov o Putinovi prohlašuje: „Chceme-li, aby Rusko bylo velkou děržavou, musí být prezidentem Putin.“ Prý doživotním. „Vždyť ho Alláh dosadil na to místo!“ A Putin o Kadyrovovi: „Vnímám ho jako svého syna.“

Ramzan Kadyrov, „nejlepší Putinův žák“.

Z dalšího výroku je zřejmé, že nejde jen o city. „Dokud mne podporuje Putin, mohu dělat cokoliv,“ prohlásil v dubnu 2013 Kadyrov. V říjnu 2014 uspořádal v Grozném obrovskou manifestaci na počest Putinových narozenin. Nejvýznamnější a také nejmilitantnější projev loajality Putinovi měl ale příležitost projevit až nyní – v době ukrajinské krize. Kadyrov například letos počátkem ledna prohlásil, že může poskytnout 74 tisíc svých mužů ve zbrani, kteří dokážou dojít až do Kyjeva.

Položit život za Putina je ten nejlehčí úkol, napsal na síť Kadyrov

Drobnější předvoj na Ukrajině už řádí. Kromě válčení po boku separatistů zde zavádějí praxi známou z rusko-čečenské války. Vítězové mají dovoleno rabovat, zabrat závody těch, které vyhánějí či zabijí. Například na krymském pobřeží se objevuje v posledním roce nápadně mnoho čečenských podniků, sanatorií, hotelů. Respektive těch, které vzali Čečenci pod svou „střechu“.

Putina a Kadyrova spojují i názory na EU, kterou pokládají za projekt židovsko-homosexuální lobby, za dekadentní strukturu s přílišnou mírou tolerance ke všemu včetně drog, alkoholu a sexu. Proti takovému pojetí svobody je třeba se spojit ve svatém boji. Bez ohledu na víru.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...