13. srpna 2010 13:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krvežízniví netopýři útočí v Peru. Vzteklina zabila už čtyři děti

Netopýři útočí na lidi v Amazonii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netopýři útočí na lidi v Amazonii. | foto: Lidovky.cz

LIMA (PERU) Zděšení vyvolalo chování netopírů žijících v oblasti peruánské Amazonie. Napadli už kolem 500 lidí, čtyři děti už zemřely na nákazu vzteklinou, kterou netopýři přenáší.

Nálety netopýrů se odehrály ve vesnici Urakusa v severovýchodním Peru, kde žije indiánský kmen Aguajun. Ministerstvo už do oblasti vyslalo lékařské vybavení a očkování, které by epidemii vztekliny mělo zastavit.

Lékaři nyní v okolí deseti kilometrů pátrají po dalších domorodcích, které upíři v minulých týdnech napadli, píše The Daily Telegraph. Vzteklina se totiž může projevit až po měsících, oběti netopýrů tak ani nemusí vědět, že jsou vážně nemocní.

Vzteklina způsobuje akutní zánět mozku a její virus se na člověka nejčastěji přenáší pokousáním nakaženým psem; jako přenašeč ale mohou fungovat i lišky nebo právě netopýři.

Lidem žíjícím v oblasti ministerstvo zdravotnictví doporučilo spát pod ochranými sítěmi proti komárům a pravidelně se nechat očkovat, aby se přenášení vztekliny zabránilo.

Kácením lesů mizí potrava

Podle místních by útoky netopýrů mohly mít spojitost s nezvykle nízkými teploty v Amazonii v posledních letech. Navíc kvůli kácení lesů ubývá živočichů. A netopýři rodu Desmodus rotundus (Upír obecný), kteří právě v této oblasti žijí, se živí výhradně krví živočichů. Proto si zřejmě hledají náhradní potravu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz