9. září 2010 13:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pozor na nezvané hosty - netopýry, úkryty na zimu hledají i v bytech

Netopýr - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Netopýr - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Ochránci přírody se v těchto dnech setkávají s častými případy, kdy netopýři omylem zalétávají do lidských obydlí. Dagmar Zieglerová z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) novinářům řekla, že jde většinou o nezkušená mláďata, která hledají úkryt na zimu.

Ochranáři v Praze od počátku srpna zasahovali u takto zraněných netopýrů už jedenáctkrát. Denně navíc evidují jeden až tři telefonáty od lidí, kteří se dožadují rad ohledně těchto živočichů.

Netopýří SOS linka
Podle Zieglerové by lidé měli na netopýry sahat v rukavici nebo přes kus látky. Odchycené zvíře by pak měli dát do papírové krabice s kusem látky, případně i s miskou vody. Hned poté zavolat v Praze zvířecí záchrannou službu, telefon 774 155 155, nebo z celé republiky SOS netopýří linku 731 523 599.

Aby netopýr vůbec nevletěl do bytu, stačí podle ochránců zatáhnout záclony na otevřených oknech nebo zabezpečit je sítí proti hmyzu. "Když už do bytu vletí, stačí zhasnout a počkat tak dvě hodiny. Pokud není zraněný, odletí sám," tvrdí Zieglerová.

Ilustrační foto netopýra

V ČR podle ochránců žije 26 druhů netopýrů, z toho jeden pravděpodobně už vyhynul. "Jedná se o vrápence velkého, který byl spatřen naposledy v roce 1977," řekla ochránkyně.

Netopýři se živí především hmyzem. Samice mívají jedno až dvě holá mláďata, která váží i přes třetinu hmotnosti matky. Při zimním spánku umí snížit svou teplotu na jeden až deset stupňů a počet tepů za minutu se jim sníží z 500 až 800 na čtyři. Orientují se podle ozvěny svých vlastních ultrazvukových signálů a dožívají se až 30 let.

V České republice jsou netopýři chráněni zákonem. Na celém světě žije na 1000 druhů těchto zvířat.

ČTK