Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Plzeň trápí netopýři, vlétávají lidem do bytů

Do plzeňských bytů na konci léta vlétavají netopýři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do plzeňských bytů na konci léta vlétavají netopýři | foto: ČTK

PLZEŇ Stovky netopýrů hvízdavých odchytili v posledních zhruba třech týdnech pracovníci plzeňské záchranné stanice živočichů v bytech po celém městě. Řadu zásahů hlásí i odchytová služba městské policie, několik oznámení registrují i hasiči.

Plzeň je jedním z nemnoha měst, kde netopýři vlétávají do lidských obydlí na konci léta každoročně. Lidé ale i přes předchozí nedobré zkušenosti a neustálá varování ochránců přírody nechávají otevřená okna, kudy se jim do bytu dostanou i desítky netopýrů, řekl Karel Makoň ze záchranné stanice. Například v jednom bytě v Částkově ulici ve čtvrti Slovany odchytil v obýváku 92 netopýrů hvízdavých.

ČTĚTE TAKÉ:


Majitelka bytu větrala každý večer otevřenou ventilačkou. Na netopýry v obýváku přišla prý až za tři dny, když slyšela za obrazem na zdi divné šustění a zvuky. "Jedná se o krátkodobou záležitost většinou jednoho měsíce na konci léta, ale netopýři ve městě kolem lamp chytají hmyz a odtud mají do bytů a prostor s otevřenými okny kolikrát jen pár metrů," vysvětlil Makoň.

Pro netopýry musíme přijet

Netopýři se také nyní páří, takže ve městě, kde je vzrostlá zeleň a parky, se již několik let shromažďují velké skupiny. "Plzeň je tímto vyhlášená a podobný problém řeší například Ostrava, Brno, České Budějovice, německý Bonn či Berlín," uvedl. Pokud se netopýři dostanou do bytu, ochránci přírody musejí pak při jejich odchytu překontrolovat všechny závěsy, záclony, obrazy a štěrbiny. "Občas zalezou i za zářivky, do lustrů a za nejrůznější dekorační předměty.

Obzvláště prima je rozebírat obývákové stěny, sádrokartonové příčky, vestavěné skříně či sundávat garnyže, světla a lustry," popsal Makoň. Pokud se netopýři usadí v místnosti na delší dobu, například při odjezdu obyvatel na dovolenou, znečistí prostor natolik, že je nutné znovu vymalovat, případně zrekonstruovat celý byt.

Do plzeňských bytů na konci léta vlétavají netopýři

Do plzeňských bytů na konci léta vlétavají netopýři

Do lidských obydlí se dostávají otevřenými ventilačními okny, lákají je rozsvícená schodiště společných prostor s okny dokořán či noční větrání bez sítí proti hmyzu nebo alespoň zatažených záclon. "Domy a ulice, ze kterých nám pak lidé volají s prosbou o pomoc, zůstávají stále stejné," připomněl Makoň. Upozornil, že hasiči ani policie tyto zásahy neřeší. Případů je přitom tolik, že záchranná stanice by na tento měsíc mohla přijmout jednoho člověka na noční službu a plný úvazek. Lidé se musí s problémem naučit vypořádat sami, zdůraznil ekolog. Okna, kterými se větrá, by měli opatřit sítěmi proti hmyzu, nebo tam, kde to lze, by na noc měli alespoň zavírat okna.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...