18. března 2014 7:45, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krym spouští lavinu. Připojení k Rusku chtějí separatisté z Podněstří

Pro připojení k Rusku se vyslovila drtivá většina obyvatel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro připojení k Rusku se vyslovila drtivá většina obyvatel. | foto: ČTK

MOSKVA Hned po Krymu se k Rusku chce připojit i nikým neuznaná Podněsterská republika, která se před lety za přispění ruských vojáků odtrhla od Moldavska. Nyní její vedení požádalo ruské poslance, aby vytvořili možnost přijetí Podněstří do řad Ruské federace.

O dopisu předsedy podněsterského parlamentu Michaila Burly předsedovi Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, informoval dnes ruský list Vedomosti.

Nápad v Tiraspolu zprvu vznikl v reakci na návrh zákona, který by Rusku umožnil připojení Krymu i bez souhlasu dotčené země, v daném případu Ukrajiny. Mezitím ale zákonodárci předlohu stáhli z pořadu, protože Krym mezitím vyhlásil nezávislost a prý má být přijat do řad ruských regionů na základě mezistátní smlouvy a ústavního zákona.

Burla nicméně argumentuje, že se v místním referendu v roce 2006 vyslovilo pro připojení k Rusku více voličů v Podněstří (97,2 procenta) než v neděli na Krymu (96,77 procenta). Podněsterský parlament už také v prvém čtení schválil ústavní zákon, podle kterého mají v Podněstří platit ruské zákony. Ruština je tu úřední řečí dávno a žije tu na 200.000 lidí s ruským občanstvím. Jejich "složitá situace" se prý může ještě zhoršit po přidružení Moldavska k Evropské unii.

PSALI JSME:

Momentálně je ruský parlament podle listu soustředěn na přijetí Krymu, ale někteří poslanci nevylučují, že za čas by se na pořad mohla vrátit přepracovaná předloha, umožňující přijmout do Ruska i "jiná teritoria v kritické situaci".

Postsovětské Moldavsko z větší části před druhou světovou válkou patřilo do tehdejšího rumunského království. Výjimku tvoří ruskojazyčné Podněstří, které na vyhlášení nezávislosti Moldavska po rozpadu Sovětského svazu zareagovalo vyhlášením - nikým neuznané - vlastní nezávislosti a od té doby se do svazku s Moldavany odmítá vrátit. "Nezávislost" separatistů střeží "ruské mírové síly".

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!