Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začali bourat dům zastřeleného novináře Kuciaka, na jeho místě bude památník

Svět

  15:58
Na Slovensku začala demolice rodinného domu, ve kterém byli v roce 2018 zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová. Na místě v obci Velká Mača budoucnu vyroste památník svobody slova.

Více než pět let po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové se bourá dům ve Velké Mači, ve kterém investigativní novinář se svou partnerkou žili a kde byli zastřeleni. (21. 3. 2023) foto: Peter Bárdy, Aktuality.sk

Projekt připravil a financuje Trnavský kraj. Kuciakův dům ve Velké Mači, která se nachází zhruba 50 kilometrů od Bratislavy, je bourán na žádost pozůstalých zastřelené dvojice.

Předseda Trnavského kraje Jozef Viskupič uvedl, že cílem projektu je vytvořit pietní místo, které bude připomínat odhodlání a přinese odkaz budoucím generacím.

S výstavbou památníku v hodnotě zhruba 388 000 eur (9,3 milionu korun) podle vítězného návrhu plánuje krajská samospráva začít v příštím roce, a to po vyřízení potřebných formalit a výběru zhotovitele.

Už loni rodiče rodiče Kuciaka a Kušnírové odhalili v centru slovenské metropole památník zavražděné dvojici.

Páté výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové si Slovensko připomenulo v únoru. Podle policie byl novinář zastřelen kvůli své investigativní práci. V případu byli odsouzeni tři lidé včetně vraha reportéra a jeho přítelkyně.

Soud první instance v novém líčení projednává obžalobu podanou na Mariana Kočnera, který je stíhán pro podezření z objednání Kuciakovy vraždy, a na Alenu Zsuzsovou, jež podle vyšetřovatelů tento zločin zprostředkovala. Dřívější osvobozující verdikt nad touto dvojicí slovenský nejvyšší soud předloni zrušil.

20. února 2023

Autoři: ,