Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Austrálie zrušila kvůli žralokům závody surfařů. S útoky se potýkají i USA

Svět

  7:52
SYDNEY - Australského surfaře shodil v pátek z jeho prkna žralok. Útok se odehrál nedaleko místa, kde se ve čtvrtek odehrál hrozivý atak žraloka na jiného surfaře. Kvůli těmto incidentům odvolali organizátoři plánované světové juniorské závody v surfování, napsala agentura AFP.
Žralok tygří (ilustrační foto)

Žralok tygří (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Žralok se v pátek zakousl do surfovacího prkna muže a shodil ho dolů. Pak ale odplaval pryč a surfař odpádloval na pláž nezraněný.

Nejnovější útok se odehrál jen den poté, co o zhruba deset kilometrů dál u východního pobřeží Austrálie napadl žralok jiného surfaře. Dvaatřicetiletý muž, kterému jeho přátelé pomohli dostat se na pobřeží, utrpěl těžká poranění nohou. V nemocnici ho lékaři okamžitě operovali a jeho stav zůstává kritický. 

Útoky se staly ve stejné oblasti, kde letos v únoru zemřel jednačtyřicetiletý japonský surfař poté, co mu žralok ukousl obě nohy.

Nebezpečí i v USA

U pobřeží amerického státu Severní Karolína zaútočil žralok už posedmé během jednoho měsíce . Asi dva metry dlouhá paryba zranila 68letého muže, který se koupal u ostrova Ocracoke, informovala místní média.

Muže se údajně koupal ve vodě, která mu sahala jen po pás. Zdravotníci ho okamžitě transportovali s kousanci na hrudníku, bocích, stehnu a rukou ve vážném stavu do místní nemocnice. Nyní se prý už nachází mimo ohrožení života.

V neděli napadl žralok u souostroví Outer Banks 17letého mladíka, který zraněním po převozu do nemocnice podlehl. Minulý pátek zranili u břehů Severní Karolíny žraloci, či stejný žralok, dva muže. Ve stejné oblasti na ostrově Oak Island v polovině měsíce žralok zaútočil na různých místech v rozmezí 90 minut na dva mladé lidi. Dvanáctiletá dívka i šestnáctiletý chlapec následkem útoku přišli o ruku.

Úřady neupřesnily, o jaký druh žraloka se v jednotlivých případech nejspíš jednalo. Přestože většina žraloků na lidi neútočí, asi dvě desítky žraločích druhů jsou lidem nebezpečné. Za nejnebezpečnějšího je považován žralok bílý, hned za ním je žralok tygří.

Sedm útoků během jednoho měsíce je podle vědců výjimečné. Podle studie floridské univerzity a přírodovědeckého muzea v Gainesville napadl v uplynulých 14 letech u břehů Severní Karolíny žralok člověka v průměru jednou až pětkrát do roka.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...