Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pruhy proti žralokům. Surfaři by měli nosit zebří vzor, aby se vyhnuli napadení

Magazín

  8:59
SYDNEY - Zebří pruhy jsou jedním z nových vzorů na kombinézy, které zkoušejí australští surfaři v naději, že zaplaší žraloky. Přiměla je k tomu vlna útoků na populárních plážích Západní Austrálie, kde bylo jen od letošního února zaznamenáno 13 vážných případů napadení člověka žralokem.
Surfař (ilustrační foto)

Surfař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jeden z nich skončil smrtí a tři další lidé utrpěli vážná zranění, napsal zpravodajský server The Times.

Za posledních pět let zabili žraloci u pláží Západní Austrálie nejméně sedm lidí. Úřady nicméně zatím odolávají tlaku veřejnosti, aby zahájily hromadné vybíjení žraloků, a namísto toho surfaře a plavce vyzývají, aby si pořídili nové vybavení včetně speciálních vzorů na oděvech či prknech, a elektronická pulzní zařízení.

Podle odborníků mají zebří pruhy žraloka zmást. „Většina z útoků žraloka na člověka spadá do kategorie chybné identifikace kořisti,“ řekl Robert Lushey z australské společnosti Radiator vyrábějící plavecké a surfařské oděvy.

‚Viděl jsem obří čelisti.‘ Když útok žraloka mění lidské osudy

„Vidí pomalu se pohybující siluetu, která vypadá jako jejich oblíbená potrava. Pokud ve chvíli, kdy se chystají zaútočit, tuto jejich představu rozbijete, máte větší šanci jim uniknout,“ dodal.

Tyto nové koupací oděvy se vzory odpuzujícími žraloky jsou založené na výzkumu Západoaustralské univerzity, jak žraloci identifikují svou kořist. Kombinézy a plavky pak kombinují vzory, které mají žraloky zmást.

Jeden z nich sází na „mimikry“ - vzor na kombinéze je podobný vodě a žralok by tak měl mít problém člověka v něm uvidět. A ten, který na sobě má zebří pruhy, odborníci označují jako „varovný“ - plavec v něm je ve vodě velmi viditelný, ale nepodobá se ničemu, co je žralok zvyklý lovit.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....