1. května 2017 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tornáda a záplavy v Americe si vyžádaly 14 obětí, další desítky lidí jsou zraněny

DJ Kris Ingram hledá v troskách domu zničeného tornádem své elektronické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DJ Kris Ingram hledá v troskách domu zničeného tornádem své elektronické... | foto: Reuters

DALLAS Přinejmenším 14 obětí si už od pátku vyžádaly rozsáhlé záplavy a řádění tornád, které postihly střední a jižní část Spojených států. Zraněných je nejméně pět desítek, v pondělí o tom informovala agentura AP.

Tornáda se už v sobotu prohnala východní částí státu Texas a zabila čtyři lidi. Záplavy způsobené prudkými dešti postihly především státy Tennessee, Missouri, Mississippi, Arkansas a Oklahoma.

K devíti obětem rozbouřených živlů, o kterých úřady hovořily v neděli před půlnocí SELČ, přibyl mimo jiné dobrovolný hasič z Arkansasu, kterého srazilo při záchranných pracích auto, dvouletá holčička z Tennessee, kterou zabila fotbalová branka povalená silným větrem, či dítě ze státu Mississippi, které zabil elektrický výboj. V Arkansasu se stále pátrá po dvou dětech ve věku 18 měsíců a čtyř let z auta, které z mostu strhla rozvodněná řeka.

Mimořádný stav vyhlásily už tři americké státy: Missouri, Arkansas a Oklahoma. Umožní jim to mimo jiné snadnější přístup k finanční pomoci federálních úřadů.

Podle amerických médií tornáda zničila řadu domů v okresech Henderson, Van Zandt a Rains. Dálnice v celé oblasti policie uzavřela, neboť meteorologové hlásí možný výskyt dalších tornád a ta, která se oblastí již přehnala, převracela na dálnici auta.

„Tornádo udeřilo jen kilometr a půl od mého domu,“ uvedla sedmnáctiletá Hayley Herronová z Cantonu. „Škody jsou děsivé. Tornádo strhlo elektrické vedení a vyrvalo ploty, domy mých přátel byly zničeny, některé budovy úplně zmizely. Stromy byly vytrhány z půdy a leží rozptýlené po pastvinách. Nikdy v životě jsem takovou zkázu neviděla,“ popsala Herronová.

Město Canton v Texasu zasáhlo silné tornádo.
Dodge pod nánosem trosek nebyl v Texasu po úderu přírodním živlem ojedinělým...

Státy Oklahoma, Missouri a Mississippi zasáhly prudké deště. Pršet začalo už v pátek a na mnoha místech voda zaplavila domy a silnice. Popadané stromy mnohde přerušily elektrické vedení. Guvernéři zasažených států vyhlásili mimořádný stav.

Na jihozápadě Missouri bylo v záplavových vodách nalezeno tělo dvaasedmdesátileté ženy, jejíž auto odnesla voda. Další žena zahynula v sobotu, když na její obytný karavan ve státě Arkansas spadl strom. V Arkansasu si rozmary počasí vyžádaly ještě dvě další oběti, záchranáři navíc pátrají po dvou dětech ve věku 18 měsíců a čtyř let, které byly v autě, jež z mostu strhla rozvodněná řeka. Jeden mrtvý v důsledku povodní je hlášen také ze státu Mississippi.

ČTK
K. Konavi 8:51 1.5.2017

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz