22. března 2017 8:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli útokům z 11. září čelí Saudská Arábie v USA sedmi žalobám

V 9.03 narazilo druhé leradlo do druhé věže World Trade Center. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V 9.03 narazilo druhé leradlo do druhé věže World Trade Center. | foto: Wikimedia

NEW YORK Saúdskou Arábii žalují u soudu v New Yorku kvůli teroristickým útokům z 11. září 2001 stovky pozůstalých po obětech. Zatím poslední ze sedmi žalob byla podána v pondělí. Saúdskoarabská vláda popírá jakýkoliv podíl na atentátech, které provedli občané Saúdské Arábie. Poslední žalobu Rijád zatím nekomentoval.

Pondělní žalobu vznesly rodiny zhruba 800 obětí a skupina asi 1500 osob, které utrpěly zranění v důsledku útoku v New Yorku. Žalobci mimo jiné obviňují představitele Rijádu, že věděli o převádění peněz ze saúdských charit do fondů na financování útoků globální teroristické sítě Al-Káidy. Ta stojí i za atentáty z 11. září, které v New Yorku, Washingtonu a v Pensylvánii připravily o život přibližně 3000 lidí převážně občanů USA.

Všech sedm žalob bude podle Reuters řešit soudce George Daniels, který ještě v roce 2015 odmítl nároky pozůstalých vůči Rijádu s odůvodněním, že nemá pravomoc nad jiným suverénním státem.

Zákon zvaný JASTA (Justice Against Sponsors of Terrorism Act) umožňující občanům USA žalovat vládu v Rijádu schválil loni na podzim valnou většinou americký Kongres navzdory vetu tehdejšího prezidenta Baracka Obamy. Ten se obával, že tento právní akt poškodí vztahy USA s klíčovým blízkovýchodním spojencem a vystaví v zahraničí riziku obdobných žalob americkou vládu, armádu i firmy. Vláda Saúdské Arábie loni v říjnu uvedla, že JASTA představuje porušení principu nevést soudní stíhání proti vládám.

Sebevražedné atentáty s unesenými letadly z 11. září provedlo 19 islámských teroristů arabského původu, z toho 15 občanů Saúdské Arábie. Vyšetřovací komise zřízená americkou vládou nenašla důkazy, že by vláda v Rijádu přímo sponzorovala Al-Káidu. Podle Reuters ale nevyloučila možnost, že tak činili jednotliví saúdskoarabští úředníci.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz