Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Kyjev je po ruských útocích bez proudu i vody, Kličko čeká nejhorší zimu od druhé světové války

Svět

  15:00aktualizováno  15:24
Celá Kyjevská oblast je po ruských raketových útocích bez proudu. Ukrajinská metropole je navíc bez vody, hlásí nejméně tři mrtvé a šest zraněných. Starosta města Vitalij Kličko připouští, že město možná bude částečně evakuováno. Dvě ukrajinské atomové elektrárny odpojily své bloky od sítě.

Kličko v rozhovoru pro Bild uvedl, že Kyjev kvůli blackoutům způsobeným ruskými útoky nejspíš čeká „nejhorší zima od druhé světové války“. Obyvatelé třímilionového města se podle něj musí připravit na rozsáhlé výpadky a nízké teploty.

Připustil, že v nejhorším případě „budeme muset evakuovat část města“. Úřady by se tomuto scénáři podle něj chtěly vyhnout. Obvinil také ruského prezidenta Vladimira Putina, že chce útoky na civilní infrastrukturu donutit Kyjevany k útěku.

„Putin chce terorizovat lidi, aby zmrzli ve tmě,“ podotkl Kličko. „Podle mě se ale lidi jen víc naštvou. Neumřeme, neutečeme, jak by si Putin přál,“ řekl Kličko a vyzval Německo, aby urychleně dodalo humanitární pomoc včetně generátorů a teplého oblečení.

Protiletecký poplach se napříč Ukrajinou ozval i ve středu po poledni. Celá Kyjevská oblast je po útocích bez proudu, uvedl na telegramu oblastní gubernátor Oleksij Kuleba. Kyjev je podle Klička bez vody. Ruské útoky v ukrajinské metropoli podle úřadů zasáhly obytnou budovu, zemřeli nejméně tři lidé a devět dalších je zraněných.

Exploze hlásily Oděská a Mykolajivská oblast na jihu Ukrajiny, Záporožská a Dněpropetrovská oblast na jihovýchodě i západoukrajinská Lvovská a Vinnycká oblast. Výbuchy zaznamenali také obyvatelé Poltavské oblasti, podle tamního gubernátora Dmytra Lunina ale zafungovala obrana v Kremenčuku.

Podle BBC je bez proudu i přibližně polovina Moldavska. „Masivní blackout v Moldavsku po rukém útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu,“ oznámil na Twitteru vicepremiér Andrei Spinu.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak upozornil, že Moskva údery zahájila krátce poté, co Evropský parlament schválil rezoluci označující Rusko za stát podporující terorismus.

„Máme oběti z řad civilistů. (...) Celá oblast je bez světla,“ napsal Kuleba. Policejní šéf Andrij Něbytov na telegramu zveřejnil fotografie a video škod, které podle něj ruský raketový útok v Kyjevské oblasti napáchal.

„Náraz do jednoho ze zařízení infrastruktury v metropoli. Zůstaňte v krytech! Letecký poplach pokračuje,“ napsal na telegramu starosta Kličko. „Kvůli ostřelování byly přerušeny dodávky vody,“ uvedl později starosta a dodal, že při útocích bylo nejméně devět lidí zraněno.

Bez elektřiny je i západoukrajinský Lvov. „Celé město - bez světla. Čekáme na další informace od energetických expertů. Mohou být přerušeny dodávky vody,“ uvedl starosta Lvova Andrij Sadovyj na svém telegramovém účtu a vyzval obyvatele města, aby zůstali v krytech.

„Hodně raket. Z jihu i z východu. Protivzdušná obrana funguje,“ uvedl na telegramu šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. Rusko podle něj využilo nejméně devět bombardérů Tu-95. O funkční protivzdušné obraně informovali i představitelé Dněpropetrovské oblasti.

Problémy v jaderných elektrárnách

Po masivních ruských úderech hlásí problémy rovněž dvě ukrajinské atomové elektrárny. Pracovníci Jihoukrajinské jaderné elektrárny kvůli výpadku proudu odstavili řadu bloků, píše agentura Reuters s odvoláním na společnost Enerhoatom. Šéf Chmelnycké oblasti mezitím sdělil, že energetické bloky od sítě odpojila rovněž Chmelnycká jaderná elektrárna.

„S elektrárnou je vše v pořádku. Není kde vyrábět elektřinu,“ uvedl dále mluvčí Enerhoatomu o Jihoukrajinské jaderné elektrárně, která se nachází v Mykolajivské oblasti na jihu země.

K podobnému kroku přistoupili pracovníci Chmelnycké jaderné elektrárny, která se nachází na západě Ukrajiny. „Bloky Chmelnycké jaderné elektrárny byly odpojeny od energetické soustavy,“ uvedl oblastní šéf Serhij Hamalij podle agentury Ukrinform.

Na Ukrajině fungují čtyři jaderné elektrárny s celkem 15 reaktory. Dvě z nich - Rovenská a Chmelnycká - jsou umístěné v oblasti Volyně, další dvě - Záporožská a Jihoukrajinská - na jižní Ukrajině.

Záporožskou jadernou elektrárnu obsadily na začátku března ruské invazní síly, přičemž provoz stále zajišťují Ukrajinci. Obě strany se navzájem viní z ostřelování zařízení, které je největším svého druhu v Evropě. Černobylská jaderná elektrárna je nefunkční, ale chladí se v ní spotřebované jaderné palivo

Rusko letos 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu. V posledních týdnech začala Moskva, kterou postihly neúspěchy na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, plošně útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu.

Zatím nejrozsáhlejší útok Moskva provedla podle ukrajinských úřadů v úterý 15. listopadu odpoledne, kdy bylo zasaženo na 15 energetických zařízení..

6. listopadu 2022

Autoři: ,