Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kyrgyzský prezident přijal rezignaci premiéra a rozpustil vládu, v Bikšeku vyhlásil výjimečný stav

V pondělí vypukly v Kyrgyzstánu demonstrace na protest proti volbám a volební komise jejich výsledek v úterý zrušila. foto: ČTK

BIŠKEK - Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov v pátek vyhlásil v Biškeku výjimečný stav a nařídil rozmístit v ulicích metropole vojáky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prezidentský palác. Žeenbekov v pátek rovněž podepsal rezignaci premiéra Kubatbeka Boronova a rozpustil vládu. Středoasijskou zemí zmítají nepokoje po nedělních parlamentních volbách.
  11:59aktualizováno  14:17

Výjimečný stav bude platit od pátečních 20:00 místního času (16:00 SELČ) a trvat by měl do středy 21. října. Jeho součástí je zákaz vycházení a zostřená bezpečnostní opatření.

Zatím není jasné, kolik vojáků prezident do ulic vyslal. Nařídil armádě postavit ve městě kontrolní stanoviště a zabránit ozbrojeným střetům.

Demonstranti v Kyrgyzstánu osvobodili z vězení exprezidenta a vtrhli do parlamentu. Protestují proti volbám, jejich výsledek byl zrušen

Na centrálním náměstí kyrgyzské metropole, kde se konají velké demonstrace na podporu různých soupeřících politiků, byla dnes slyšet střelba, informuje Reuters. Podle zpravodajky agentury, která je na místě, na sebe protestující házejí kameny a lahve.

Členové vlády, vyjma premiéra, budou pokračovat v práci, dokud nebude vytvořen nový kabinet, uvedl ruský list Kommersant na svém webu.

V pondělí vypukly v Kyrgyzstánu demonstrace na protest proti volbám a volební komise jejich výsledek v úterý zrušila. Kandidovalo v nich 16 stran a 11 z nich odmítlo výsledky uznat, protože nejvíc hlasů získaly zavedené strany.

Stoupenci opozice v úterý obsadili část vládních budov a osvobodili z vězení opozičního představitele Sadyra Žaparova a exprezidenta Almazbeka Atambajeva. Zároveň oznámili, že chtějí svrhnout prezidenta Žeenbekova a sestavit novou vládu.

Protivládní demonstranti ve středoasijském Kyrgyzstánu vtrhli do správní budovy...
Protivládní demonstranti ve středoasijském Kyrgyzstánu vtrhli do správní budovy...

Mezitím odstoupil premiér Boronov a část parlamentu na jeho místo zvolila Žaparova. Druhá část poslancu ale podle Kommersantu s tímto krokem nesouhlasila.

Prezident Žeenbekov dnes řekl, že je ochoten se vzdát úřadu, jakmile bude jmenován nový kabinet. Opozice je však rozštěpená a zatím se na vytvoření prozatímní vlády nedohodla.

Nyní se strany dohadují o post premiéra a předsedy parlamentu, píše Kommersant. První kroky k řešení se objevily dnes, kdy dva kandidáti na post nového premiéra, Omurbek Babanov a Tilek Toktogazijev, prohlásili, že budou spolupracovat. Několik stran je už podpořilo, Žaparov se ovšem dosud nevyjádřil, uvedla agentura Reuters.

Autor: