25. února 2019 19:10, aktualizováno  21:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zabraňme ničivému brexitu.’ Labouristé chtějí uspořádat druhé referendum

Jeremy Corbyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeremy Corbyn. | foto: Reuters

LONDÝN Britští labouristé dnes překvapivě oznámili, že jsou připraveni podpořit snahy o uspořádání druhého referenda o brexitu, pokud parlament odmítne jejich alternativní plán týkající se odchodu země z Evropské unie. Obrat v politice hlavní opoziční strany může podle komentátorů sehrát významnou roli v dalším brexitovém vývoji.

Mohl by totiž znamenat konec nadějím konzervativní premiérky Theresy Mayové, že se jí v rozdělené Dolní sněmovně podaří do 12. března prosadit její dohodu o podmínkách odchodu z EU dojednanou s Bruselem.

Spojené království má blok opustit už 29. března a Mayová čelí stále většímu tlaku na odklad rozluky v případě, že britský parlament rozvodovou dohodu neschválí. Dolní sněmovna už dokument jednou odmítla. Odklad brexitu v pondělí za „rozumné řešení“ označil i předseda Evropské rady Donald Tusk. Naproti tomu Evropská komise předpokládá, že Británie odejde z EU podle plánu 29. března, řekla v pondělí novinářům v Bruselu mluvčí komise po schůzce předsedy EK Jeana-Claudea Junckera s Mayovou v Egyptě.

Labouristé představí alternativní brexitový plán

Tisk sice spekuluje o možném odkladu, který veřejně podpořili i někteří konzervativní politici, ale sama Mayová v pondělí zopakovala, že takový scénář by podle ní současnou patovou situaci nevyřešil. Dodala, že věří, že Spojené království opustí Unii s dohodou do 29. března. Premiérka přitom stále usiluje o změny v brexitové dohodě, které by usnadnily její schválení v britském parlamentu. Unie se ale k otevření jednání o textu dohody staví odmítavě.

Britská vláda chce případnou pozměněnou dohodu v Dolní sněmovně znovu předložit do 12. března. Šance na její schválení ale v pondělí podle agentury Reuters možná zkomplikovali labouristé svou podporou druhého referenda. Strana oznámila, že podpoří snahy o takové hlasování, pokud parlament odmítne její alternativní návrh týkající se odchodu země z EU. Jeho součástí je mimo jiné požadavek, aby Británie po brexitu zůstala natrvalo členem celní unie s EU.

„Labouristé tento týden přijdou se svým alternativním plánem a předloží ho k hlasování v Dolní sněmovně,“ uvedl mluvčí strany pro brexit Keir Starmer. „Pokud parlament náš plán odmítne, pak labouristé dodrží svůj slib z výročního sjezdu strany a podpoří (nové) lidové hlasování,“ dodal.

Mayové se možná dohodu prosadit nepodaří

Reuters soudí, že labouristé by tak mohli získat ty poslance, kteří by dohodu Mayové nakonec podpořili ve snaze vyhnout se neřízenému brexitu, ale kteří dávají přednost uspořádání druhého referenda. To by se ale mohlo patrně konat nejdříve v červnu a vynutilo by si tedy odklad brexitu.

Dolní sněmovna má o dalších krocích jednat a hlasovat ve středu. Očekává se, že poslanci přijdou s návrhy, které by mohly otevřít cestu k odkladu brexitu nebo právě k dalšímu plebiscitu. Podle BBC se například několik umírněných konzervativních poslanců chystá navrhnout dvouměsíční odklad brexitu, pokud brexitová dohoda nebude schválena do 13. března.

Mayová v úterý předstoupí před britský parlament a učiní prohlášení o vývoji jednání s EU. Podle britského tisku slíbí Dolní sněmovně, že pokud poslanci do 12. března neschválí její rozvodovou dohodu, budou mít možnost hlasovat o případném odkladu brexitu.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
LEVEL 4 SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz