2. května 2011 17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ládinův pohřeb potupil islám, tvrdí duchovní

Hlava Al-Káidy Ajmán Zavahrí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlava Al-Káidy Ajmán Zavahrí. | foto: Reuters

Islámští duchovní kritizují vhození bin Ládinova těla do moře. Pohřeb označili za ponižující opovrhování učením islámu. Muslim má být po smrti uložen do země s hlavou směřující k posvátné Mekce. Vhození těla do moře sice možné je, ale jen ve výjimečných případech - například když nebožtík vypustí duši na lodi.

Zastřelený terorista byl podle amerických úřadů pohřben do moře se zachováním všech potřebných náboženských pravidel. Muslimští duchovní se nicméně většinou kloní k názoru, že takový postup náboženským regulím neodpovídá.

S tím ale nesouhlasí libanonský duchovní Umar Bakrí Muhammad. "Američané chtěli tímto pohřbem muslimy potupit, což určitě v zájmu americké vlády není".

Z pohřbu mají užitek jen ryby
"Mohou tvrdit, že ho pohřbili do moře, ale nemohou tvrdit, že to je podle islámu," řekl agentuře AP dubajský muftí Muhammad Kubajsí. "Pokud rodina jeho tělo nechce, je to v islámu jednoduché: vykopete kdekoli hrob, třeba na opuštěném ostrově, pomodlíte se a je to. Mořské pohřby povoluje islám jen mimořádně, a toto není ten případ," dodal Kubajsí.

Sochou z písku reagoval indický umělec na zprávu o smrti Usámy bin Ládina.

Muhammad Kudá, univerzitní profesor islámského práva z Jordánska, je ale jiného názoru. Pohřbít bin Ládina do moře podle něj nebylo chybou, pokud nebyl v dosahu nikdo, kdo by o bin Ládinovo tělo a jeho řádné pohřbení měl zájem. "Země i moře patří Bohu, který mrtvé ochrání a pozvedne v soudný den ke konci časů," řekl Kudá. "Není ale pravda, že v muslimském světě neexistuje nikdo, kdo by nebyl ochoten postarat se o bin Ládinovo tělo," dodal.

Americkou akci rovněž kritizovali duchovní v Iráku, kde Al Kajda po roce 2003 zavraždila tisíce lidí. Jeden z nich uvedl, že z pohřbení bin Ládina budou mít užitek jen ryby.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz