Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Lajčák chce s Maďary jednat bez prostředníků

Svět

  11:34
BRUSEL - Slovensko a Maďarsko by si měly své spory vyřešit na bilaterální úrovni. Vyzývá k tomu dnes slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák v článku na serveru EUobserver. Je podle něj třeba "restartovat" dialog mezi oběma státy.

Miroslav Lajčák foto: Lidové noviny

Maďarsko, které se ostře staví proti novému slovenskému jazykovému zákonu, v minulých měsících opakovaně volalo po tom, aby se tento problém přenesl na mezinárodní rovinu.

"Věříme, že jsme dvě země schopné vyřešit své rozpory v rámci bilaterálních mechanismů a institucí," uvádí v článku šéf slovenské diplomacie. Současně v něm prezentuje i slovenský výklad příčin posledních sporů mezi Bratislavou a Budapeští.

Mezi hlavní příčiny současné eskalace slovensko-maďarských vztahů patří slovenský zákon o ochraně státního jazyka. Ten vzbudil řadu emocí, zejména právě u maďarské menšiny na Slovensku, která tvoří asi desetinu obyvatel země, a v sousedním Maďarsku.

Kritici se obávají diskriminace, neboť podle nové právní úpravy příslušníci menšin mohou ve své mateřštině komunikovat s institucemi jen v místech, kde tvoří nejméně pětinu obyvatel. Ve slovenštině musí být i veřejná oznámení a tabule. Slovensko navíc přistoupilo k bezprecedentnímu kroku, což připustil i Lajčák, když se rozhodlo zakázat vstup na své území maďarskému prezidentovi.

"Lituji, že náš spor obtěžuje Evropu. Aspirujeme na to, abychom prokázali, že jsme vyspělé demokracie oddané evropských hodnotám a názorům. Jako takoví bychom měli být schopni vyřešit jakékoli problémy, než nás oba srazí k zemi," píše Lajčák. Zdůraznil současně, že Slovensko je připraveno s partnery jednat kdykoli o čemkoli.

V rozporu s evropským právem

Například šéfka maďarského Národního shromáždění Katalin před několika dny v Bruselu zákon kritizovala. Po setkání s předsedou Evropského parlamentu Jerzym Buzkem řekla, že zákon je v rozporu s evropským právem.

Podle Sziliové kontroverzní norma ale není jen bilaterální spor. "Je to důležité i pro Evropu," podotkla. Budapešť se také už dřív rozhodla kvůli slovenskému zákonu obrátit se mimo jiné na Radu OSN pro lidská práva nebo Radu Evropy.

Šéf slovenské diplomacie také dodal, že věří, že se dialog mezi znesvářenými stranami podaří znovu zahájit na dnešní schůzce premiérů obou zemí. "Musíme se bavit jako rovní, normální partneři a to nejen tento čtvrtek, když jsme pod světlem reflektorů našich evropských partnerů," dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!