11. července 2017 10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Léčbu čínského disidenta s rakovinou řídí bezpečnostní služba, ne lékaři, tvrdí Němci

Liu Xiaobo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liu Xiaobo | foto: Reuters

Video zachycující dva zahraniční lékaře nad lůžkem čínského disidenta Liou Siao-poa vyvolalo ostrou kritiku Německa, napsal v úterý zpravodajský server BBC. Léčbu pacienta v konečném stádiu rakoviny jater řídí bezpečnostní služba, a ne lékaři, uvedla v prohlášení německá ambasáda v Pekingu. Videozáznam podle zastupitelského úřadu též porušuje lékařské tajemství.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci. V Chartě 08, která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb. Minulý měsíc byl podmínečně propuštěn po stanovení diagnózy rakoviny jater a podstupuje léčbu ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny.

Peking výzvy několika států, aby mu byla umožněna léčba v zahraničí, odráží tvrzením, že stav 61letého pacienta převoz neumožňuje. Po mezinárodním tlaku Čína umožnila dvěma zahraničním lékařům, onkologům Josephovi Hermanovi z univerzitního centra v Texasu a Markusovi Büchlerovi z univerzitní kliniky v Heidelbergu, aby Lioua během víkendu vyšetřili.

Stav disidenta se zhoršuje

Oba lékaři tvrdí, že nemocný disident by transport zvládl, ale převoz se nesmí odkládat. Video, které se na internetu objevilo v neděli, zachycuje dva zahraniční lékaře po pravici nemocného, zády ke kameře stojí v černém oděvu jeho žena, zbytek záběru vyplňuje suita čínských doktorů a zdravotních sester. Jeden z cizích lékařů Liuovu ženu anglicky ujišťuje o tom, že čínští lékaři dělají, co mohou.

Liu Xiaobo
Obrovské protesty za disidenta v Číně.

Německá ambasáda v prohlášení uvedla, že záznam pořídily jisté čínské orgány bez ohledu na přání německé strany a podle všeho pak video poskytly vybraným čínským státním sdělovacím prostředkům.

Podle posledních zpráv z nemocnice se Liouův stav zhoršuje, selhávají mu játra i ledviny, informovala agentura AP.

Od pondělí v Hongkongu demonstrují vsedě desítky lidí s požadavkem, aby bylo Liouovi umožněna léčba v zahraničí. Nová správkyně Hongkongu Carrie Lamová, uvedla, že Peking bude disidenta léčit ohleduplně a že jí nepřísluší, aby na ústřední vládu v Pekingu v této záležitosti vytvářela tlak, napsal deník South China Morning Post.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!