Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Disidentovi Liou Siao-poovi selhává dech. Cenzurovaná čínská média: Lékaři dělají maximum

Svět

  12:51aktualizováno  14:55
PEKING - Čínský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po je v kritickém stavu a selhává mu dýchání. Podle agentury Reuters to na svých internetových stránkách ve středu uvedla nemocnice, kde je pacient ošetřován. Liou, který byl koncem června podmínečně propuštěn z vězení, trpí rakovinou jater v konečném stadiu.

Podobizna Liou Siao-poa. foto: ČTK

Německá vláda vyzvala Peking, aby umožnil Liouovi opustit zemi a vyhledat péči lékařů v cizině. Německo je podle vlády v Berlíně připraveno disidenta přijmout.

Léčbu čínského disidenta s rakovinou řídí bezpečnostní služba, ne lékaři, tvrdí Němci

Aktivisté bojující za lidská práva apelovali v posledních dnech na čínské úřady, aby povolily převoz nejznámějšího čínského politického vězně k ošetření do zahraničí. Nemocnice ve městě Šen-jang, kde Liou leží, ale tvrdí, že pacientův stav převoz znemožňuje.

„Vyzýváme čínské úřady, aby kladly na první místo humanitární aspekty tohoto případu a umožnily (Liouvi)... rychle odjet ze země,“ řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert s tím, že Německo je silně znepokojeno zhoršujícím se stavem Lioua.

Dva západní lékaři - onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu - o víkendu uvedli, že Liou může být transportován do ciziny.

Podle posledních zpráv z nemocnice se Liouův stav zhoršuje, utrpěl septický šok a v těle se mu vytvořily krevní sraženiny. I přes dialýzu mu selhávají ledviny a také játra a je bezprostředně ohrožen na životě. Pacient podle čínských lékařů prý také potřebuje podporu dýchání, jeho příbuzní ale podle zprávy z nemocnice citované agenturou AFP odmítli, aby byl intubován.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitní demokracie v zemi. Z vězení byl podmínečně propuštěn na konci června po diagnóze konečného stadia rakoviny jater a podstupuje léčbu ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny.

Odpověď Číny? Kontrola informací

Peking stále většímu mezinárodnímu tlaku, aby umožnila svému nejznámějšímu politickému vězni opustit zemi, vzdoruje svou obvyklou strategií: přísnou kontrolou informací, píše agentura AP.

V čínsky psaných médiích a na sociálních sítích nejsou o případu Lioua, který byl koncem června ze zdravotních důvodů podmínečně propuštěn z vězení, téměř žádné zprávy. Úřady nicméně umožnily zveřejnění videozáznamu z nemocnice, který zachycuje dva zahraniční lékaře nad disidentovým lůžkem, jak ujišťují Liouovu manželku, že lékařský tým sestavený čínskou vládou dělá v péči o jejího muže „maximum“.

Protesty za Lioua v Pekingu
Liou Sia, manželka Liou Siao-poa.

Video mělo podle všeho ukázat, že Peking se snaží poskytnout pacientovi co nejlepší péči. Německá ambasáda ale tento krok kritizovala s tím, že videonahrávka porušuje lékařské tajemství a že péči o Liou Siao-poa ve skutečnosti řídí čínská bezpečnostní služba. Čínská média také ignorovala následné prohlášení téhož německého a amerického lékaře, kteří mluvili u disidentova lůžka s jeho ženou, že Liouův zdravotní stav umožňuje jeho převoz do ciziny.

Podle agentury AP videonahrávka z nemocnice úmyslně publikovaná čínskými úřady připomíná dřívější video z června, kdy byla oznámena Liouova diagnóza. Liou je na ní ve věznici zachycen, jak hraje badminton s vězeňským dozorcem a povídá si při návštěvě se svou manželkou. Nahrávka měla očividně demonstrovat dobré podmínky v káznici, kde si Liou odpykával od roku 2009 jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci.

Výzvy Spojených států, Evropské unie a dalších zemí, aby Peking nechal Lioua z humanitárních důvodů opustit zemi, čínská média rovněž opominula.

Jako meziválečný německý aktivista

Podle analytiků má Čína v Liouově případu těžké rozhodování. Pokud by disident odjel do zahraničí, mohl by v posledních dnech svého života vystoupit s kritikou Pekingu a být v centru pozornosti světových médií. Jestliže Lioua čínské úřady ponechají nadále pod přísnou kontrolou a on v této situace zemře, poškodí to obraz čínské komunistické strany a může to vyvolat nežádoucí srovnání s nacistickým Německem.

Liouovi stoupenci totiž připodobnili jeho případ k osudu aktivisty Carla von Ossietzkého, který dostal Nobelovu cenu za mír v roce 1935, když byl držen v německém vězeňském táboře, a nakonec podlehl tuberkulóze, pod dohledem tajné policie.

V anglických vydáních čínských novin se objevilo několik strohých zpráv o Liouovi, které většinou kritizovaly „politizování případu“. „Lidé, kteří požadují léčbu Lioua v cizině, tak pravděpodobně činí z politických důvodů,“ napsal v úterý v úvodníku list Global Times. „Liouova rakovina nesmí být politizována,“ uvedl deník.

„Dnešní Čína je silnější a sebevědomější a nepodlehne západnímu tlaku,“ píše se dále v úvodníku Global Times, který obviňuje nejmenované zahraniční síly, že „zneužívají Lioua ke svým politickým cílům“.

Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang v úterý k Liouově případu řekl, že Čína doufá, že ostatní země budou „respektovat její právní suverenitu a nebudou tohoto jednotlivého případu zneužívat k vměšování se do vnitřních záležitostí Číny“.

Při vyhledávání Liouova jména na největším čínském internetovém vyhledávači Baidu se uživatelům od února neobjevují žádné výsledky. Stejně je tomu u hledání na sociální síti WeChat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!