Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Lékaři tajili Šaronovu nemoc

Svět

  18:48
JERUZALÉM - Zdravotní potíže izraelského premiéra Ariela Šarona se objevily již osmnáctého prosince. Lékaři je však z "politických důvodů" uchovali v tajnosti. Báli se, že by informace mohli poškodit Šaronovu stranu.

Izraelský premiér Ariel Šaron. foto: AFP

Izraelský premiér Ariel Šaron je už osmý den v umělém spánku, i když lékaři od pondělka pomalu vysazují sedativa. Jeho stav se i dnes mírně zlepšil, ale zůstává kritický, oznámila nemocnice Hadassa, v níž je Šaron hospitalizován od minulé středy, kdy prodělal těžkou mrtvici.

Lékaři dnes vyměnili cévku (katétr), kterou odsávají ze Šaronovy lebeční dutiny tekutiny. Podle agentury AP zřejmě v příštích dnech zavedou dýchací přístroj do krku, aby mu usnadnili dýchání. Lékaři ale stále čekají na nejdůležitější důkaz zlepšení, a to na chvíli, až Šaron otevře oči.

Podle zdroje agentury AP lékaři na několik hodin zcela vysadili sedativa, avšak Šaronovi stoupl krevní tlak a srdce přestalo bít pravidelně, takže byla sedativa znovu nasazena.

Neurochirurg Felix Umansky řekl, že se pacient stále více hýbe, i když je stále pod vlivem léků. "Pozvolna se objevují známky, že se uzdravuje, ale nemůžeme čekat rychlé probuzení,"
řekl. Přiznal, že lékaři zjistili lehkou srdeční arytmii, ale s pomocí léků stav srdce upravili do normálu.

Ještě dnes má být provedeno další hloubkové snímkování mozku. V pátek chtějí lékaři
provést neurologické testy, aby mohli začít zjišťovat rozsah eventuálního poškození mozku.
Šarona po dobu nemoci zastupuje vicepremiér Ehud Olmert.

Jestliže lékaři dojdou k závěru, že jsou Šaronovy potíže nezvratné, vláda bude muset zvolit svého nového předsedu. Vůbec poprvé od Šaronova onemocnění dnes telefonicky s Olmertem hovořil americký prezident George Bush.

Sdělil, že se hodlá podílet na tom, aby byly Šaronovy politické představy realizovány.

Šaron dostal 18. prosince lehkou mrtvici, po níž se měl 5. ledna podrobit zákroku na odstranění malé srdeční vady. Lékaři mu začali podávat léky proti srážlivosti krve. Některé sdělovací prostředky tvrdí, že tím zkomplikovali průběh dalšího záchvatu, při němž premiér silně krvácel do mozku.

Izraelský deník Haarec napsal, že už po prvním záchvatu byla diagnostikována mozková choroba a že lékaři tuto informaci tajili "z politických důvodů". Přiznal to údajně jeden ze členů lékařského týmu ošetřujícího Šarona.

V úterý se v médiích objevila zpráva, že Šaron údajně trpí mozkovou amyloidovou angiopatií. Vedení nemocnice Hadassa to později potvrdilo a přiznalo, že se lékaři rozhodli podávat po
první mrtvici premiérovi léky na ředění krve navzdory této diagnóze.

Podle odborníků však takový postup výrazně zvyšuje riziko dalšího záchvatu mrtvice a krvácení do mozku. Podle zdroje listu Haarec bylo rozhodnuto zatajit informaci o Šaronově mozkovém onemocnění ze strachu, že pokud by byla zveřejněna, byla by využita proti Šaronovi a jeho straně Vpřed (Kadima).

Příslušné obavy prý převládly zejména proto, že mozková amyloidová angiopatie je v lékařské literatuře často spojována s Alzheimerovou chorobou.

Mozková amyloidová angiopatie je degenerativní mozkové onemocnění, způsobované ukládáním patologického proteinu amyloidu v cévách zásobujících mozek. Onemocnění může mít i genetický původ, vyskytuje se zejména ve stáří a při chronických chorobách; u lidí ve vyšším věku je často příčinou krvácení do mozku.

Choroba může být odhalena při hloubkových snímcích mozku, někdy ji ale lékaři zjistí až po mozkové mrtvici. 
Autoři: ,