23. března 2009 8:52, aktualizováno  11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letadlo spadlo na hřbitov, 14 mrtvých

Pád letadla v americké Montaně nepřežilo 17 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pád letadla v americké Montaně nepřežilo 17 lidí. | foto: ČTK

BUTTE (USA) Při havárii letadla v americké Montaně zahynulo 14 lidí, sedm dětí a sedm dospělých. Oznámily to civilní letecké úřady. Opravily tak noční informaci tiskových agentur, že při neštěstí zahynulo 17 lidí. Příčina neštěstí zatím není známa. "Jsme na začátku vyšetřování, moc informací zatím nemáme," řekla Kristi Dunksová z Národní rady pro bezpečnost v dopravě.

Tato nezávislá federální agentura je Kongresem pověřena vyšetřovat všechny nehody civilních letadel v USA. Dunksová odmítla sdělit, zda pilot letounu vysílal nouzový signál.

Cestující podle všeho směřovali za lyžováním do montanských hor. V době neštěstí bylo částečně zataženo, viditelnost byla asi 16 kilometrů a síla větru dosahovala asi 16 kilometrů za hodinu.

Letadlo se zřítilo do prostoru hřbitova.
Jednomotorový turbovrtulový letoun startoval v kalifornském Oroville (110 kilometrů severně od Sacramenta) a mířil do Bozemanu v Montaně. Pilot ale během cesty změnil letový plán a zamířil do Butte. Havaroval při pokusu o přistání asi 150 metrů od tamního letiště. Letadlo, které se zřítilo do prostoru hřbitova, se ihned ocitlo v plamenech. Potvrdil to dnes mluvčí leteckého úřadu Mike Fergus.

Letadlo se zřítilo do prostoru hřbitova.
Očití svědkové tragédie uvedli, že letadlo se na hřbitov řítilo střemhlav. Podle místního šerifa při dopadu letounu byli na hřbitově lidé, ale nikdo z nich neutrpěl žádná zranění. Letoun Pilatus PC-12 byl stroj švýcarské výroby starý osm let. Let měl trvat dvě a půl hodiny.

Je to již třetí velká letecká havárie ve Spojených státech od začátku letošního roku. Největší štěstí měli pasažéři letadla, s nímž v lednu piloti dokázali přistát na řece Hudson v New Yorku poté, co vypověděly oba motory. Všech 155 lidí na palubě přežilo.

V únoru spadlo letadlo na dům na newyorském předměstí Buffalo - o život přišlo všech 49 cestujících a také muž, který byl v domě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!