11. srpna 2018 9:38, aktualizováno  12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Pokud přistanu, zaměstnají mě jako pilota?‘ Letecký mechanik v Seattlu havaroval s ukradeným letadlem

Letiště v Seattlu oznámilo, že stroj spadl na blízký ostrov v Pugetově zálivu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště v Seattlu oznámilo, že stroj spadl na blízký ostrov v Pugetově zálivu. | foto: Reuters

SEATTLE Letiště v západoamerickém Seattlu muselo v pátek přerušit provoz kvůli incidentu, při němž jeden ze zaměstnanců letiště bez povolení odstartoval s letadlem, které bylo v dané době mimo službu. Armáda za ním vyslala stíhačky, úřady ale záhy oznámily, že se letadlo zřítilo na jeden z ostrovů v okolí Seattlu. Není jasné, zda muž havárii přežil. Nikdo jiný na palubě nebyl, uvedla místní média. Incident trval asi 90 minut a letiště Sea-Tac obnovilo provoz zhruba o půl desáté večer místního času (dnes 06:30 SELČ).

Šerif okresu Pierce ve státě Washington oznámil, že nejde o terorismus, ale o sebevražedný čin. Potvrdil také, že letadlo spadlo.  Zástupkyně letecké společnosti Horizon Air Constance von Muehlenová uvedla, že za incidentem je zaměstnanec firmy a že nikdo jiný na palubě nebyl. Pobřežní stráž k ostrovu vyslala loď.

„Ukradené letadlo (společnosti) Horizon se zřítilo na ostrov Ketron,“ uvedl šerif Paul Pastor na tiskové konferenci s tím, že na ostrově žije 20 lidí. Za letadlem se podle něj po nepovoleném startu vydaly dva stíhací letouny F-15 a z jiného letiště tankovací KC-135 pro případ, že by se stíhačky musely zdržet ve vzduchu déle, havárii stroje ale nezavinily.  Letadlo se po dopadu vzňalo, žádní zranění na zemi ale nejsou hlášeni

Oranžová záře nad místem havárie letadla na ostrově Kerton.
Letadla společnosti Alaska Airlines na letišti v Seattlu.

Podle kanceláře šerifa byl „pilotem“ 29letý muž se sebevražednými tendencemi. Podle prohlášení šéfa Horizon Air se jednalo o jednoho z jejich zaměstnanců.

Šérif Pastor podle ABC7 News později řekl novinářům, že incident vypadal jako „zábavná jízda s příšerným závěrem“. Že nejde o teroristický útok, zdůvodnil tím, že „většina teroristů nedělá letecké přemety nad vodou“ - s odkazem na svědectví, podle nichž letadlo udělalo před dramatickým stoupáním, jež letadlo „téměř zastavilo ve vzduchu“ kompletní obrat.

Vyšetřování události se ujala FBI. Půjde pravděpodobně o první pád letadla, jemuž se bude věnovat od leteckých teroristických útoků na Dvojčata a budovu Pentagonu z 11. září 2001.

,Pokud s tím letadlem přistanu, myslíte, že mě Alaska zaměstná jako pilota?‘

Muž pilotující Dash-8 byl ve spojení s pozemními složkami seattleského řízení letového provozu. Ze záznamu komunikace vyplývá, že se například ptal: „Pokud s tím letadlem přistanu, myslíte, že mě Alaska zaměstná jako pilota?“ Krátce před pádem pak oznámil, že má dojem, že mu vysazuje jeden z motorů.

S mechanikem mluvil dispečer z řídicí věže a oslovoval ho jménem Rich nebo Richard. Muž podle serveru listu The Seattle Times odpovídal nevyrovnaně, někdy rozrušeně. Měl prý starosti s palivem. „Jsem na 2100 (librách, 952 kilogramech), začal jsem na třiceti a něco... nevím jaká je spotřeba při startu, ale spaluje se to rychleji, než jsem čekal,“ řekl mechanik.

Dispečer mu odpovídal v klidu a snažil se ho přimět k přistání. „Napravo, asi míli od tebe je ranvej. Je to McChord (vojenské letiště),“ řekl mu. Na to mechanik reagoval rozrušeně. „Ti chlapi mě roznesou, když se tam pokusím přistát. Mohl bych tam něco taky zničit. Nechci to udělat, asi mají něco protiletadlového,“ řekl muž.

Po ujištění, že mu nic nehrozí, řekl, že ještě není „připraven na přistání“ a že se musí přestat dívat na ukazatel paliva, protože rychle ubývá. Dispečer se ho snažil přimět k obratu doleva a uklidnit ho. „Za tohle je asi doživotí, co?“ ptal se muž v letadle.

„Mnoha lidem na mě záleží, budou zklamaní, že jsem to udělal,“ řekl. V poslední výměně slov měl strach o jeden z motorů, který podle něj vynechával. „Dobře Richi, jestli můžeš, drž to letadlo nad vodou. Udrž ho pěkně nízko,“ řekl mu dispečer. Svědek události Bryan Sichley řekl, že viděl letadlo doprovázené dvěma stíhačkami, jak padá přídí k zemi.

Letiště v Seattlu oznámilo, že stroj spadl na blízký ostrov v Pugetově zálivu. Havarované letadlo společnosti Horizon Air je součástí skupiny Alaska Air Group. 

Dash-8 je letadlo pověstné složitostí dobrého přistání. Je konstruované, aby se s ním dalo přistát i na krátké plochy, pokud se mu stáhne plyn na volnoběh, vrtule se přestaví do polohy „naplacato“ proti větru a slouží jako velmi efektivní brzda. Nezkušený pilot se tak může snadno dostat pod pádovou rychlost a zřítit se.

Stroj má také netradičně umístěný podvozek v motorových gondolách, což je znatelně víc vpředu, než je obvyklé, a ztěžuje to přistání. Proto let s tímto letadlem piloti přirovnávají k přistání na palubu letadlové lodi. Z tohoto důvodu je také populární přezdívka stroje Smash-8. (smash znamená v angličtině rozbít, pozn. red.).

Najdete na Lidovky.cz