Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonsko má první pilotku stíhacího letounu. Ke kariéře ji inspiroval film Top Gun

Svět

  17:00
TOKIO/PRAHA - Poprvé od roku 1993, kdy japonská armáda umožnila ženám ucházet se o všechny pozice, usedne žena do kokpitu stíhačky. Mladá poručice se prý rozhodla přidat k letectvu poté, co poprvé shlédla slavný film s Tomem Cruisem Top Gun. Bude létat se stíhačkami F-15.

Misa Matsushimaová ve středu dokončila svůj trénink. foto: Japan Air Force

Šestadvacetiletá poručice japonských obraných leteckých sil Misa Matsushimaová ve středu dokončila svůj trénink na stíhačkách F-15 a byla během pátku jmenována první japonskou stíhací pilotkou, uvedlo ministerstvo obrany v krátkém prohlášení.

„Od té doby, co jsem viděla film Top Gun, když jsem byla na základní škole, obdivovala jsem piloty stíhacích letounů,“ uvedla Matsushimaová pro místní média. „Přeji si pokračovat v tvrdé práci a chci naplnit své poslání i pro ženy, které půjdou touto cestou v budoucnu.“

Letectvo se v roce 1993 rozhodlo otevřít ženám možnost ke všem pozicím, kromě pozic pilotů stíhaček a průzkumných letounů. Omezení bylo zrušeno v roce 2015 a mladá pilotka Matsushimaová se připojila společně s dalšími třemi ženami do tréninkového programu pro elitní piloty na Japonské národní obrané akademii.

Licenci na pilotování letadel získala před dvěma lety a ačkoliv původně zamýšlela létat s nákladními letadly, po změně zákona v roce 2015 přesedlala na stíhačky. V pátek byla převelena k páté letce japonských obraných sil na leteckou základnu Nyutabaru v jižní prefektuře Miyazaki, kde stráví nejbližších šest až dvanáct měsíců tréninkem na F-15.

Z obecného hlediska však možnost ucházet se o jakoukoliv pozici velké změny nepřinesla. Ženy stále tvoří pouhých 6,4 procent japonské armády na rozdíl například od USA, kde je v aktivní službě kolem 14 procent žen. Japonské obrané složky plánují navýšení počtu žen u letectva a námořnictva na 9 procent do roku 2030.

„Doufám, že bude pokračovat na této cestě a stane se vzorem pro ženy, které budou aspirovat na pozici pilotky stíhacích letounů,“ uvedl pro The Guardian bývalý instruktor Matsushimové Osamu Uemori.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat