Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonsko má první pilotku stíhacího letounu. Ke kariéře ji inspiroval film Top Gun

Svět

  17:00
TOKIO/PRAHA - Poprvé od roku 1993, kdy japonská armáda umožnila ženám ucházet se o všechny pozice, usedne žena do kokpitu stíhačky. Mladá poručice se prý rozhodla přidat k letectvu poté, co poprvé shlédla slavný film s Tomem Cruisem Top Gun. Bude létat se stíhačkami F-15.

Misa Matsushimaová ve středu dokončila svůj trénink. foto: Japan Air Force

Šestadvacetiletá poručice japonských obraných leteckých sil Misa Matsushimaová ve středu dokončila svůj trénink na stíhačkách F-15 a byla během pátku jmenována první japonskou stíhací pilotkou, uvedlo ministerstvo obrany v krátkém prohlášení.

Poprvé v historii. Izraelskou letku Nachshon povede žena

„Od té doby, co jsem viděla film Top Gun, když jsem byla na základní škole, obdivovala jsem piloty stíhacích letounů,“ uvedla Matsushimaová pro místní média. „Přeji si pokračovat v tvrdé práci a chci naplnit své poslání i pro ženy, které půjdou touto cestou v budoucnu.“

Letectvo se v roce 1993 rozhodlo otevřít ženám možnost ke všem pozicím, kromě pozic pilotů stíhaček a průzkumných letounů. Omezení bylo zrušeno v roce 2015 a mladá pilotka Matsushimaová se připojila společně s dalšími třemi ženami do tréninkového programu pro elitní piloty na Japonské národní obrané akademii.

Licenci na pilotování letadel získala před dvěma lety a ačkoliv původně zamýšlela létat s nákladními letadly, po změně zákona v roce 2015 přesedlala na stíhačky. V pátek byla převelena k páté letce japonských obraných sil na leteckou základnu Nyutabaru v jižní prefektuře Miyazaki, kde stráví nejbližších šest až dvanáct měsíců tréninkem na F-15.

Z obecného hlediska však možnost ucházet se o jakoukoliv pozici velké změny nepřinesla. Ženy stále tvoří pouhých 6,4 procent japonské armády na rozdíl například od USA, kde je v aktivní službě kolem 14 procent žen. Japonské obrané složky plánují navýšení počtu žen u letectva a námořnictva na 9 procent do roku 2030.

„Doufám, že bude pokračovat na této cestě a stane se vzorem pro ženy, které budou aspirovat na pozici pilotky stíhacích letounů,“ uvedl pro The Guardian bývalý instruktor Matsushimové Osamu Uemori.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat