Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Říkala jsem si, že to bude hodně špatné, líčí cestující nouzové přistání letounu ČSA

Airbus A319 ČSA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A319 ČSA. | foto: Wikimedia

AMSTERDAM/PRAHA Airbus ČSA směřující z Amsterdamu do Prahy měl problém s pravým motorem. Kapitán letounu vyhlásil Mayday a poté s letadlem musel nouzově přistát na amsterdamském letišti Schiphol. Cestující jsou v pořádku, stroj zkoumají technici, uvedla v neděli večer Česká televize.

„Viděla jsem jiskry, seděla jsem přímo nad tím. Občas asi něco blaflo,” popsala pro server Lidovky.cz dramatickou situaci jedna z cestujících Lucie Pokorná. Ta byla jednou z těch, které se posádka vyptávala, co z okna nad křídlem viděla.

„Když začali říkat, ať si lidé sundají boty s podpatky, brýle a začali nám ukazovat, jak si sednout a kam dát hlavu, říkala jsem si, že to bude hodně špatné,” přiblížila Pokorná a dodala, že posádka byla profesionální. „Přistání bylo nádherné, lepší než od některých kapitánů, kterým fungují oba motory,” vylíčila.

Jeden z cestujících byl i zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů v Praze Michal Kořan. Na svém twitterovém účtu psal o požáru pravého motoru. Pochválil posádku airbusu za profesionální chování a bezpečné přistání jen s jedním motorem. Serveru Lidovky.cz pak napsal, že „nejzajímavější bylo vystoupení folklórního souboru Písečan, který v letadle cestoval z turné po Taiwanu u brány po přistání :)“.

Podle záznamu hlášení pilota se motor zastavil velmi rychle a v letadle byly cítit vibrace, proto lze předpokládat mechanickou závadu. Podle serveru Airlive.net vydával letoun ČSA velký hluk, proto musela být dráha po přistání uzavřena kvůli inspekci.

Letoun ČSA s označením OK-MEK je Airbus A319, patřící do stejné „rodiny“ airbusů jako A321, který se v sobotu zřítil nad Sinajem. Stroj ČSA v neděli večer po vyhlášení stavu nouze dolétl kousek za německé hranice a pak se vrátil do Amsterodamu. Zvukový záznamu vyhlášení Mayday si můžete poslechnout zde.

Trasa letu OK619.

Trasa letu OK619.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...