Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Říkala jsem si, že to bude hodně špatné, líčí cestující nouzové přistání letounu ČSA

Svět

  23:47aktualizováno  2. listopadu 9:10
AMSTERDAM/PRAHA - Airbus ČSA směřující z Amsterdamu do Prahy měl problém s pravým motorem. Kapitán letounu vyhlásil Mayday a poté s letadlem musel nouzově přistát na amsterdamském letišti Schiphol. Cestující jsou v pořádku, stroj zkoumají technici, uvedla v neděli večer Česká televize.

Airbus A319 ČSA. foto: Wikimedia

„Viděla jsem jiskry, seděla jsem přímo nad tím. Občas asi něco blaflo,” popsala pro server Lidovky.cz dramatickou situaci jedna z cestujících Lucie Pokorná. Ta byla jednou z těch, které se posádka vyptávala, co z okna nad křídlem viděla.

„Když začali říkat, ať si lidé sundají boty s podpatky, brýle a začali nám ukazovat, jak si sednout a kam dát hlavu, říkala jsem si, že to bude hodně špatné,” přiblížila Pokorná a dodala, že posádka byla profesionální. „Přistání bylo nádherné, lepší než od některých kapitánů, kterým fungují oba motory,” vylíčila.

Jeden z cestujících byl i zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů v Praze Michal Kořan. Na svém twitterovém účtu psal o požáru pravého motoru. Pochválil posádku airbusu za profesionální chování a bezpečné přistání jen s jedním motorem. Serveru Lidovky.cz pak napsal, že „nejzajímavější bylo vystoupení folklórního souboru Písečan, který v letadle cestoval z turné po Taiwanu u brány po přistání :)“.

Podle záznamu hlášení pilota se motor zastavil velmi rychle a v letadle byly cítit vibrace, proto lze předpokládat mechanickou závadu. Podle serveru Airlive.net vydával letoun ČSA velký hluk, proto musela být dráha po přistání uzavřena kvůli inspekci.

Letoun ČSA s označením OK-MEK je Airbus A319, patřící do stejné „rodiny“ airbusů jako A321, který se v sobotu zřítil nad Sinajem. Stroj ČSA v neděli večer po vyhlášení stavu nouze dolétl kousek za německé hranice a pak se vrátil do Amsterodamu. Zvukový záznamu vyhlášení Mayday si můžete poslechnout zde.

Trasa letu OK619.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat