Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Libanon obchází přízrak občanské války

Svět

  14:20
BEJTRÚT - Libanon může opět stát na pokraji občanské války. Za tři dny si střety mezi opozicí vedenou hnutím Hizballáh a stoupenci prozápadní vlády vyžádaly nejméně 11 mrtvých a přes 30 zraněných. Bojovníci libanonského radikálního hnutí Hizballáh dnes ovládli západ Bejrútu a donutili ukončit vysílání všechny sdělovací prostředky, které patří rodině vůdce protisyrské parlamentní většiny Saada Harírího.

Jedna ze zničených kanceláří v budově televizní stanice Future News. foto: AFP

Skupina členů Hizballáhu vtrhla do televizní stanice Future News a přinutila zaměstnance zastavit vysílání. Spolu s ní pak satelitní i kabelová televize Future TV, deník Mustakbál a rozhlasová stanice Radio-Orient uzavřely své areály a jsou nyní pod kontrolou armády. Důvodem jsou zřejmě výhrůžky od ozbrojenců Hizballáhu.

Uvozovky dolníVojenský důstojník doprovázený členy Hizballáhu vstoupil do stanice a řekl nám, ať vypneme vysílání. Takže nevysílámeUvozovky horní

"Vojenský důstojník doprovázený členy Hizballáhu vstoupil do stanice a řekl nám, ať vypneme vysílání. Takže nevysíláme," popsal událost jeden z pracovníků televize.

Armáda staví zátarasy
Boje v ulicích města pokračovaly, ozývala se střelba z automatických zbraní i výbuchy raket odpalovaných z ručních zbraní (RPG), z nichž jedna zasáhla rezidenci Harírího, aniž někoho zranila. Střety se soustřeďují do západních čtvrtí města. Ozbrojení muži byli spatřeni nejen v ulicích, nýbrž i na balkonech přilehlých budov.

Armáda po městě rozmístila početné oddíly a staví zátarasy. Rovněž letecká doprava zůstává téměř paralyzovaná, opozice už od středy blokuje silnici vedoucí k mezinárodnímu letišti. Kvůli bojům dnes zastavil veškerý provoz také přístav.

Země je ve vleklé politické krizi už od listopadu
Poslední násilnosti v Libanonu iniciovalo rozhodnutí prozápadní vlády premiéra Fuáda Siniury označit soukromou telekomunikační síť Hizballáhu za nezákonnou. Podle vůdce Hizballáhu šajcha Hasana Nasralláha se tento krok rovnal vyhlášení války.

Současné napětí je dalším projevem vleklé politické krize v zemi, která je už od listopadu bez prezidenta. Jeho zvolení se opakovaně odkládá kvůli neschopnosti prosyrské opozice a protisyrského kabinetu dohodnout se na rozdělení moci. Kvůli násilnostem v Libanonu - podle pozorovatelů nejhorším od skončení občanské války v letech 1975 až 1990 - vyzvaly dnes Saúdská Arábie a Egypt ke svolání krizové schůzky ministrů zahraničí arabských zemí. Ta by se podle agentury AP měla konat do dvou dnů v Káhiře. Itálie začala připravovat plán evakuace svých občanů z Libanonu. Francie o podobném kroku prý prozatím neuvažuje.

Krize v Libanonu vyvolala další napětí v blízkovýchodních vztazích
Hizballáh podporovaný Sýrií a Íránem vytrvale požaduje zvýšení počtu svých zástupců v kabinetu a přiřčení práva veta. Jako východisko z krize Nasralláh požadoval, aby vláda upustila od kroků namířených proti telekomunikační síti Hizballáhu a také rozhodnutí propustit šéfa bezpečnostní služby na bejrútském letišti kvůli tomu, že je osobou blízkou tomuto hnutí. Zároveň požaduje, aby vláda přistoupila na národní dialog.

Harírí naopak požaduje, aby "rozhodnutí (ohledně telekomunikační sítě) bylo předáno armádě", šéf armády Michel Sulajmán byl neprodleně zvolen prezidentem republiky a byl zahájen národní dialog, který bude řídit právě Sulajmán. Podle televizní stanice Hizballáhu Al-Manar opozice tuto iniciativu odmítla.

Krize v Libanonu dnes vyvolala další napětí v blízkovýchodních vztazích. Írán obvinil z rozpoutání násilností Izrael a Spojené státy, židovský stát v pozadí naopak vidí Teherán, který spolu se Sýrií podporuje libanonský Hizballáh. Syrský prezident Bašár Asad však dění v Bejrútu označil za vnitřní záležitost Libanonu a vyzval všechny strany sporu k dialogu. Stejně apeloval například i šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier.

Autoři: ,