18. listopadu 2017 8:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Libanonský premiér Harírí přiletěl do Francie. S Macronem budou řešit krizi, vyvolanou jeho demisí

Saad Harírí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saad Harírí | foto: Reuters

PAŘÍŽ/BEJRÚT Libanonský premiér Saad Harírí v sobotu přiletěl ze Saúdské Arábie do Francie. Má se tam ještě v sobotu sejít s prezidentem Emmanuelem Macronem, aby se pokusili nalézt řešení politické krize, vyvolané nedávnou Harírího nečekanou rezignací. Oznámila to agentura AFP.

Harírí přistál v 07:00 SEČ na letišti Le Bourget u Paříže, informovala libanonská televize Future TV a další libanonské stanice. Přinesly záběry, na nichž premiér v demisi vystupuje z automobilu před svým pařížským domem, kam se rovnou odebral, aniž by promluvil s novináři. Na záběrech je vidět Harírího manželka, neobjevuje se ale na nich žádné z jejich tří dětí.

Právě ze Saúdské Arábie oznámil Harírí před 14 dny nečekaně svou rezignaci, která zatím ještě nebyla přijata. V pátek odmítl spekulace, že by byl v této zemi zadržován proti své vůli a na svém twitterovém účtu podle agentury AP uvedl jako důvod svého pobytu v Rijádu konzultace o budoucnosti Libanonu a jeho vztazích s arabskými sousedy.

Harírí, který je dlouhodobým spojencem Saúdské Arábie a má také saúdskoarabské občanství, rezignaci zdůvodnil obavami o svůj život a kritizoval rostoucí vliv Íránu a Hizballáhu v Libanonu. V Libanonu podle něj panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz