22. října 2019 7:10, aktualizováno  9:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Liberálové ztratili většinu v kanadském parlamentu. Podle předběžných výsledků přesto zůstanou u moci

Kanadský premiér Justin Trudeau. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadský premiér Justin Trudeau. | foto: ČTK

Ottawa Kanada po pondělních parlamentních volbách směřuje k menšinové vládě, kterou sestaví Liberální strana dosavadního premiéra Justina Trudeaua. Liberálové sice přišli o absolutní většinu v parlamentu, ale nejspíš se udrží u moci s pomocí některé z dalších politických stran, pravděpodobně sociálnědemokratické NDP.

Volební zisk Trudeauovy strany sice na parlamentní většinu nestačí, je ale větší, než se očekávalo. 

Podle předběžných výsledků, které zveřejnila agentura Reuters, získají zřejmě liberálové 156 ze 338 poslaneckých mandátů, což je výrazně pod hranicí 170 křesel nutných pro zformování většinového kabinetu. V průzkumech veřejného mínění měli premiérovi liberálové jen minimální náskok před konzervativci vedenými Andrewem Scheerem, kteří podle předběžných výsledků voleb nakonec pravděpodobně obsadí s odstupem druhou příčku.

Třetí skončí strana Québecký blok, která se orientuje především na provinční záležitosti a nebývá oslovována jako partner na federální úrovni. Levicová Nová demokratická strana (NDP) syna indických přistěhovalců Jagmeeta Singha zaujme čtvrté místo, nejmenší parlamentní stranou pak budou Zelení.

Příští menšinovou vládu pravděpodobně podpoří NDP, přestože její volební zisk je oproti minulým volbám z roku 2015 výrazně menší. Očekává se nicméně, že tato levicová strana bude mít na budoucí menšinový kabinet poměrně velký vliv a posune vládní politiku doleva.

Šéf NDP Singh v úterý oznámil, že s Trudeauem už hovořil. Bude prý „tvrdě pracovat na realizaci státních priorit“ a pro liberály bude v parlamentu „konstruktivním partnerem“.

Předvolební kampaň poznamenala aféra 47letého liberála a příznivce reforem Trudeaua, který se v mládí nechal vyfotografovat se začerněným obličejem na večírku pořádaném na téma arabské noci; před nynějšími volbami kvůli tomu čelil obviňování z rasismu. Trudeau se rovněž dočkal kritiky za řešení korupční aféry týkající se velké kanadské stavební společnosti SNC Lavalin. Ministryni spravedlnosti údajně nabádal k zastavení soudního stíhání zmíněné québecké firmy, podezřelé z podplácení v Libyi.

„Jsem překvapen, jak dobře Trudeau dopadl,“ zhodnotil agentuře AP kanadský politolog Nelson Wiseman dosavadní volební výsledky s tím, že podle něj nikdo nečekal, že si liberálové udrží absolutní většinu. Očekává, že NDP nyní Trudeaua podpoří.

Volebním právem disponovalo na 27 milionů kanadských voličů. Poslanci jsou voleni většinovým volebním systémem.

Premiér Justin Trudeau

 • Trudeau se premiérem stal v listopadu 2015, když svou Liberální stranu Kanady přivedl k jasnému vítězství ve volbách. V nich porazil tehdy vládnoucí Konzervativní stranu Stephena Harpera, který byl u moci od roku 2006. Trudeau podle komentátorů porazil svého soupeře hlavně díky optimistické kampani i fotogenickému vzhledu.
 • V pondělních parlamentních volbách ztratili jeho liberálové absolutní většinu v parlamentu, ale vyhráli větším rozdílem, než se čekalo.
 • Politik, v médiích někdy přezdívaný "kanadský Kennedy", se ve 43 letech stal druhým nejmladším premiérem v dějinách Kanady. Řekl tehdy, že hodlá změnit zahraniční politiku, především odvolat vojáky z bojové mise proti organizaci Islámský stát (IS) a nasadit je do humanitárních operací nebo zlepšit pošramocené vztahy s USA.
 • Nedlouho po volbách Kanada stáhla své stíhačky z bojů s IS v Sýrii a přislíbila přijmout 25.000 tamních uprchlíků. První z nich do země přiletěli koncem roku 2015. Trudeau je známý svým velmi vstřícným postojem k uprchlíkům. "Kanada vítá uprchlíky před pronásledováním, terorismem a válkou. V různorodosti je naše síla," řekl.
 • Kanada loni spolu s USA a Mexikem podepsala novou smlouvu, která má nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Dohodu USA-Mexiko-Kanada, nazvanou podle začátečních písmen USMCA, musejí ještě schválit zákonodárci ve všech třech zemích. V platnost by měla vstoupit 1. ledna 2020.
 • V provizorní platnosti je od roku 2017 dohoda o volném obchodu mezi Kanadou a EU, známá jako CETA. Smlouva odstraňuje většinu cel a poplatků v průmyslu, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Schválit jí musejí všechny státy EU; ČR tak učinila v roce 2017. "CETA je velmi ambiciózní projekt...," řekl Trudeau.
 • Letos dala jeho vláda zelenou rozšíření ropovodu Trans Mountain, které má téměř ztrojnásobit tok ropy z dehtových písků v Albertě k přístavům v Britské Kolumbii. Rozhodnutí potěšilo oslabený energetický sektor, méně už opozici a ekology. Trudeau rozšíření ropovodu hájí s tím, že zisky půjdou do boje proti změnám klimatu.
 • Jedním z premiérových předvolebních slibů byla legalizace marihuany pro rekreační účely, která v zemi platí od loňského října. Kanada si od toho slibuje kontrolu nad prodejem, větší bezpečnost uživatelů i odstavení překupníků od zisků. Ze skupiny nejvyspělejších ekonomik G7 se země javorového listu stala prvním státem, který povoluje úplnou spotřebu a výrobu konopí.
 • Letos v srpnu nezávislý etický komisař uvedl, že Trudeau vyvíjel nátlak na vládní činitele, aby zabránili vyšetřování stavební firmy. Premiér se údajně pokoušel přesvědčit ministryni spravedlnosti a generální prokurátorku Jody Wilsonovou-Raybouldovou, aby zabránila případnému potrestání firmy SNC-Lavalin Group, kterou úřady vyšetřovaly kvůli podezření z úplatků při získávání zakázek v Libyi.
 • Wilsonová-Raybouldová kvůli tlaku v únoru opustila vládu a prohlásila, že se na ni ve prospěch firmy snažil působit i premiér. Aféra vedla i k odchodu další ministryně či premiérova předního poradce. Trudeau trvá na tom, že všechny rozhovory, které s bývalou ministryní spravedlnosti vedl, byly v rámci zákona. Opozice kvůli aféře opakovaně vyzvala premiéra k odstoupení.
 • Do hledáčku národní etické komise se Trudeau dostal už v roce 2017. Podle závěrů jejího vyšetřování porušil pravidla o střetu zájmů, když o rok dříve dvakrát přijal pozvání k dovolené na soukromém ostrově miliardáře a duchovního vůdce šíitské sekty ismáílovců Agy Khana. Premiér se hájil tím, že Aga Khan je jeho dlouholetým rodinným přítelem a cesty byly soukromým rodinným výletem.
 • Minulý měsíc vzbudilo pozornost médií zveřejnění 18 let staré fotografie, na níž má Trudeau zatmavený obličej. Snímek, který zveřejnil časopis Time, pochází z karnevalu s arabskou tématikou pořádaného na škole, kde Trudeau učíval. Má na něm make-upem natmavo natřený obličej, krk a ruce a na hlavě turban. Trudeau se už za svůj "rasistický čin" omluvil a uvedl, že svého chování "hluboce lituje".
 • Trudeau se narodil 25. prosince 1971 v Ottawě, pochází z prominentní rodiny. Je synem Pierra Trudeaua (zemřel v roce 2000), jednoho z nejpopulárnějších politiků novodobé historie Kanady a též dlouholetého premiéra (1968 až 1979 a 1980 až 1984). Po studiích literatury pracoval jako učitel matematiky a francouzštiny, později studoval geografii na McGillově univerzitě; školu ale přerušil.
 • Do parlamentu se poprvé dostal v roce 2008. Znovu vyhrál v roce 2011, ale pro Liberální stranu to byl nejhorší volební výsledek. Vůdce strany tehdy rezignoval a při hledání vůdce nového začalo padat Trudeauovo jméno. Politik zpočátku váhal kvůli své rodině, v dubnu 2013 byl ale do čela strany zvolen. Podpora liberálů časem stoupla.
 • Trudeau je ženatý; v roce 2005 si vzal televizní hlasatelku Sophii Grégoireovou, kterou znal od dětství. Bývala spolužačkou a blízkou kamarádkou jeho bratra Michela, který zahynul v lavině v roce 1998. Premiérský pár má tři děti, dva syny a dceru.
 • Je nejspíš jediným světovým vůdcem, který má tetování. "Mé tetování je planeta Země uvnitř havrana ve stylu Haidů," napsal Trudeau v roce 2012 na twitteru.
ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....