20. května 2012 8:00, aktualizováno  18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálii zasáhlo zemětřesení, lidé umírali v sutinách

Zemětřesení v Itálii (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemětřesení v Itálii (ilustrační foto) | foto: Reuters

ŘÍM Nejméně sedm lidí zemřelo při zemětřesení o síle 5,9 stupně Richterovy škály, které v noci na dnešek udeřilo v blízkosti severoitalské Boloni. Asi 50 lidí bylo kvůli otřesům zraněno, uvedla agentura DPA s odvoláním na italské záchranáře. Otřesy způsobily i značné škody, poničily řadu budov.

Odpoledne oblast zasáhl následný otřes o síle pět stupňů Richterovy škály. Podle geologů je třeba počítat s dalšími hmotnými škodami.

Ranní zemětřesení vypuklo krátce po 04:00 SELČ. Jeho epicentrum se nacházelo asi 35 kilometrů severo-severozápadně od Boloni.

Epicentrum zemětřesení

Epicentrum zemětřesení

Otřesy vycházely z relativně malé hloubky pěti kilometrů pod zemským povrchem, uvedl americký geologický institut USGS. Zemětřesení postihlo hustě zalidněné oblasti blízko severoitalských měst Modena, Ferrara a Verona.

V průmyslové čtvrti na okraji města Bondeno západně od Ferrary se zřítila tovární hala. V jejích troskách zemřel marocký přistěhovalec, který v době zemětřesení uvnitř pracoval při noční směně. Další oběti jsou hlášeny z města Sant'Agostino jihozápadně od Ferrary.

Kvůli otřesům se zde zhroutila budova závodu vyrábějícího keramiku, zemřeli v ní dva zaměstnanci podniku. Matka jednoho z nich uvedla, že její syn v osudnou noc pracovat vůbec neměl a plánoval si volný víkend u moře. Kvůli špatné předpovědi počasí se ale nakonec rozhodl zůstat a vzít noční směnu za nemocného kolegu.

Ve stejném městě se zřítila i budova slévárny, v níž zahynul jeden dělník. Dvě ženy zemřely na infarkt, který zřejmě dostaly kvůli panice po otřesech.

2009

Zatím poslední velké zemětřesení Itálii postihlo v roce 2009, kdy při otřesech o síle 6,3 stupně Richterovy škály ve městě Aquila severovýchodně od Říma zahynulo téměř 300 lidí.

Jednou z nich je 37letá Němka, která byla v době zemětřesení ve městě Casale mezi Ferrarou a Veronou. Druhou obětí byla stoletá Italka ze Sant'Agostina.

Záchranářům se naopak ve městě Finale Emilia podařilo zachránit pětiletou dívku, kterou zemětřesení uvěznilo v troskách zříceného domu.

Odpolední otřesy

Podle agentury APA, která se odvolává na vídeňský ústav pro meteorologii a geodynamiku, byl u Boloni v 15:18 SELČ zaznamenán následný otřes o síle pěti stupňů. "Je třeba počítat s dalšími škodami," varoval ústav.

Televizní záběry ukázaly, že ranní otřesy poškodily řadu historických budov. Zřítil se jeden kostel, poškozena byla i historická pevnost v jednom z menších měst v oblasti. V samotné Boloni zatím škody hlášeny nejsou.

Otřesy obyvatele probudily krátce po 04:00 SELČ. V domech se třásl nábytek a začaly houkat alarmy aut. Podle svědků trvalo zemětřesení asi 20 vteřin.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé vybíhali na balkóny, ale brzy se zase vrátili zpátky do postelí, uvedl jeden z obyvatel Boloně.

Už hodinu po původním zemětřesení zasáhl oblast i následný otřes. Místní starostové poté doporučili obyvatelům, aby z bezpečnostních důvodů nezůstávali po zbytek noci ve svých domech.

Podle agentury AFP bylo v oblasti evakuováno dohromady kolem 3000 osob. Většina z nich, zhruba 2500, pochází z okolí Modeny, dalších 500 je z provincie Ferrara.

Tuny znehodnoceného sýra

"Velmi silné otřesy vážně poškodily budovy mnoha skladišť i tisíce tun sýrů Grana Padano a Parmigiano Reggiano," řekl Stefano Berni, jenž stojí v čele sdružení na ochranu místního sýra. "Jde o velmi těžkou ztrátu, ale nemáme žádnou oběť (na životě). To je v tuto neklidnou chvíli největší úleva," dodal Berni.

Lidovky.cz, ČTK