Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lidská zoo. Turista nutil ženy z původního kmene tančit

Svět

  9:53
PORT BLAIR - Britská média zveřejnila šokující video jednoho z turistů na Andamanských ostrovech v Indickém oceánu, na kterém polonahé ženy z původního obyvatelstva tancují výměnou za jídlo. Snímek vyvolal protesty ochránců lidských práv. Objevily se ale spekulace o stáří záznamu, podle některých byl pořízen před deseti lety. Indická vláda přislíbila věc prošetřit.

Videozáznam pořízený britským turistou, na kterém kmeny tancují výměnou za jídlo foto: Survival International

Pořízení záznamu žen z kmene Džaravů, na němž jim policista mimo záběr doprovázející turisty přikazuje, aby tancovaly, porušuje platné indické předpisy, které mají původní kmeny před stykem s cizinci chránit. Indický ministr pro kmenové záležitosti Kišáur Čandra Deo, který záznam označil za nechutný a nařídil vyšetření celé záležitosti.

Video, na kterém turisté nutí ženy z kmene Džaravů k tanci. "Tanči, dovezli jsme ti jídlo", říká muž za kamerou

Vyrojily se ovšem už pochybnosti o stáří záznamu. Podle indického antropologa A. Justina by takovýto výjev mohl být možný před rokem 2004, kdy se přes Andamanské a Nikobarské ostrovy přehnala vlna tsunami po ničivém zemětřesení. Od té doby prý indické úřady přísněji dohlížejí na to, aby do oblastí obývaných původními obyvateli turisté nejezdili. Další z argumentů uvádí, že Džaravové se v posledních letech v kontaktu s moderním světem oblékají. Video ukazující nahé ženy prý proto musí být staršího data.  

Podle reportéra britského listu The Observer, který video zveřejnil, je ale záznam starý maximálně tři roky. "Není to žádný unikát, jen jedno z mnoha videí", řekl Gethin Chamberlain BBC. Turisté za podobnou příležitost k "lidské safari" musejí zaplatit úplatek kolem 15.000 rupií (5900 Kč).

Džaravové

Kmen Džaravů patří mezi původní populaci Andamanských ostrovů, jež byla pravděpodobně součástí první populační migrační vlny z Afriky. Na ostrovech už je jich jen něco přes čtyři stovky. Další čtyři kmeny, které oblast obývají, mají dokonce méně než 350 členů. Džaravové žijí nomádským způsobem v tlupách po 40-50 jedincích. V přilehlých městech se začali objevovat až v devadesátých letech.  Hlavní hrozba přišla ale už o dvacet let dříve, kdy indická vláda nechala postavit komunikaci protínající zalesněné území Džaravů. Se silnicí do kmenové komunity přišli pytláci a především turisté.

Andamanské ostrovy

Andamanské ostrovy

Organizace Survival International, která bojuje za práva příslušníků starodávných kmenů, video odsoudila jako lidskou zoo. "Je dost jasné, že postoj některých lidí ke kmenům se ani o píď nezměnil. Džaravové nejsou cirkusovými zvířaty, která tancují na příkaz," prohlásil šéf organizace Stephen Corry.

Další záznam zachycující setkání Džaravů s turisty (1993)

Autor: