Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ikonický Napoleonův klobouk půjde v Londýně do dražby. Odhadní cena je astronomická

Svět

  7:35
Do dražby v hlavním městě Velké Británie se na konci října dostane klobouk, který podle analýzy vzorků DNA patřil francouzskému vojevůdci a politikovi Napoleonovi Bonapartemu. Uvnitř pokrývky hlavy se našlo několik vlasů, jejichž analýza později prokázala, že klobouk nosil právě on. Odhadní cena činí v přepočtu 3 až 4,4 miliony korun.

Stávající majitel koupil pokrývku hlavy v malé aukci v Německu. Přišel mu v mnoha ohledech podobný dvourohým kloboukům, jaké nosil vojevůdce. Aukční síň Bonhams nyní klobouk vystavuje v Hongkongu, poté bude k vidění v Paříži a dražit se bude 27. října v Londýně, uvedla agentura Reuters.

„Při podrobném zkoumání obsahu klobouku jsme objevili pět vlasů. Dva z těchto vlasů byly podrobně analyzovány a nesly Napoleonovy markery (DNA),“ uvedl Simon Cottle, ředitel evropské pobočky síně Bonhams.

Nákup v Německu byl podle Cottlea „dílem naprosté náhody“, prodejci nevěděli o slavném majiteli. Kupující ale začal klobouk podrobně zkoumat, rozměry i stářím odpovídal Napoleonovi. Následovalo zkoumání mnoha metodami, včetně elektronové mikroskopie.

V minulosti se již dražilo několik klobouků, které patřily Napoleonovi. Tento je ale podle aukční síně první, který obsahuje stopy DNA. Ty předchozí často dali do prodeje staré šlechtické rodiny se vztahem k císaři nebo potomci vojáků, kteří velitelův klobouk sebrali na bitevním poli.

Odhadní cena je 100 až 150 tisíc liber (3 až 4,4 miliony korun). V minulosti se jeden z klobouků prodal za 2,5 milionu dolarů (53,5 milionu korun), uvedla agentura Reuters.

20. června 2018

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...