31. prosince 2010 16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lukašenko zavřel úřad OBSE v Minsku, nelíbila se mu kritika voleb

Demonstrace před běloruskou ambasádou v Moskvě. Aktivisté drží portrét ruské zpravodajky v Bělorusku. Policie ji během povolebních protestů zatkla.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace před běloruskou ambasádou v Moskvě. Aktivisté drží portrét ruské zpravodajky v Bělorusku. Policie ji během povolebních protestů zatkla. | foto: Reuters

MINSK Bělorusko nařídilo zavřít úřad Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Minsku. Oznámilo to dnes běloruské ministerstvo zahraničí. Rozhodnutí bývalé sovětské republiky přišlo krátce poté, co mezinárodní organizace sledující dodržování lidských práv a demokracie nedávno kritizovala průběh tamních prezidentských voleb.

"Běloruská strana rozhodla, že neprodlouží povolení úřadu OBSE dále pracovat v Minsku," řekl mluvčí běloruského ministerstva zahraničí a bez dalšího vysvětlení dodal, že není objektivní důvod udržovat misi OBSE v Minsku.

OBSE při hodnocení voleb konstatovala, že nemůže hlasování hodnotit pozitivně, a odsoudila násilnosti, k nimž v Minsku došlo bezprostředně po vyhlášení volebních výsledků. Podle nich se vítězem stal dosavadní prezident Alexandr Lukašenko, který oficiálně obdržel téměř 80 procent hlasů. Opozice považuje volby za zfalšované a vyzvala k novým volbám bez Lukašenka. OBSE uvedla, že Bělorusko bude ještě muset ujít dlouhou cestu, než bude možné považovat jeho volby za svobodné.

Čtěte více:

Demonstranty, kteří se sešli v centru Minsku, policie pronásledovala a stovky jich zatkla. Přes 600 jich bylo ve zkráceném řízení odsouzeno k pěti až patnácti dnům vězení. Sedm opozičních kandidátů prezidentských voleb, kteří byli zadrženi při demonstracích, si ve středu vyslechlo oficiální obvinění z organizování masového narušování veřejného pořádku. Před soudem jim hrozí až patnáct let vězení.

Agenti prohledávají byty nezávislých novinářů
Novinářská organizace Reportéři bez hranic v pátek oznámila, že běloruská tajná služba prohledává byty a kanceláře nezávislých novinářů. Zabavuje prý přitom vše, co se vztahuje k nedávným volbám.  

Lukašenko, kterému jeho kritici vytýkají autoritářství a někdy ho označují za posledního evropského diktátora, vládne v Bělorusku už přes 16 let. Opoziční demonstrace označil za banditismus a demonstranty za vandaly a vyhrožoval jim, že půjdou do vězení. Řekl také, že se vypořádá s každým pokusem o "revoluci".

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.