31. prosince 2010 16:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V roce 2010 zemřelo o čtvrtinu méně novinářů, počet únosů ale narostl

Největšímu nebezpečí se novináři vystavují ve válečných zónách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největšímu nebezpečí se novináři vystavují ve válečných zónách | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Známá novinářská organizace vydala svoji každoroční statistiku. Počet zabitých i napadených žurnalistů se oproti loňsku snížil. Únosů a případů cenzury naopak přibylo.

Ve světě bylo letos při výkonu povolání zabito 57 novinářů. Nejvíc - jedenáct - jich přišlo o život v Pákistánu. Sedm žurnalistů zahynulo v Iráku a stejný počet v Mexiku. Mezi nejnebezepečnější země se zařadilo také Somálsko. Ve svém pařížském sídle to včera oznámila novinářská organizace Reportéři bez hranic.

K únosům i zabíjení novinářů dochází nejčastěji ve válečných zónách. Unášeni jsou zpravidla reportéři velkých agentur. Novináři ze zemí konfliktu obvykle dopadají hůře.

Prostředek vydírání
Proti loňsku je letošní bilance o čtvrtinu nižší. Naopak se proti loňsku podstatně zvýšil počet unesených novinářů - ze 33 na 51. Organizace upozornila, že novináři se pro únosce stávají prostředkem vydírání.

Jiná novinářská organizace - Mezinárodní výbor na ochranu novinářů - před dvěma týdny oznámila, že při výkonu povolání přišlo letos o život 42 novinářů. Jiný údaj dnes zveřejnila Mezinárodní federace novinářů, podle které se obětí násilností letos ve světě stalo necelá stovka novinářů. Podle agentiury AP rozdíl plyne z odlišných kritérií pro zařazování lidí do kategorie novinářů.

Lidovky.cz, ČTK