21. září 2018 21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maassen rozděluje německé politiky. Merkelová chce aféru vyřešit o víkendu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Německá kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová. | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová chce už během nadcházejícího víkendu vyřešit aféru, která vznikla kolem podivného povýšení šéfa civilní kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena. Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) musí funkci opustit kvůli kontroverzním výrokům, ale nakonec bude lépe placeným tajemníkem ministerstva vnitra.

Merkelová, která stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), v pátek večer řekla, že se o víkendu hodlá zabývat přehodnocením situace kolem Maassena spolu s vedoucími představiteli koaličních stran. O povýšení exšéfa BfV se postaral předseda Křesťanskosociální unie (CSU) a ministr vnitra Horst Seehofer. Jeho rozhodnutí popudilo veřejnost i řadu politiků, zejména předsedkyni koaličních sociálních demokratů (SPD) Andreu Nahlesovou.

Byla to právě ona, kdo k víkendovým konzultacím kancléřku a Seehofera vybídla svým dopisem.

Merkelová v pátek večer v Mnichově podle agentury DPA prohlásila, že je k novému jednání připravena. a oznámila, že už „během víkendu“ chce najít „životaschopné řešení“. Dodala, že s „přehodnocením situace“ souhlasí Nahlesová, Seehofer i ona.

Ochotu jednat potvrdil i Seehofer. „Myslím, že obnovená konzultace dává smysl, jestliže lze najít společné řešení. Nyní se o tom bude přemýšlet,“ řekl agentuře DPA. Poznamenal přitom, že všichni tři straničtí šéfové už spolu telefonicky hovořili.

Pětapadesátiletý Maassen musí v čele BfV skončit kvůli svým kontroverzním a nepodloženým výrokům o situaci v Chemnitzu (Saské Kamenici). Po vraždě Němce v tomto městě, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, se tam konaly demonstrace a došlo i k útokům na cizince. Jeden z nich zachytilo hojně zveřejňované video, které Maassen zpochybnil s tím, že mohlo jít o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Později ale musel připustit, že video je autentické.

ČTK
  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz