29. března 2017 13:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron by chtěl po spuštění brexitu chránit EU a její občany

Favorit francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Favorit francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Favorit nadcházejících prezidentských voleb ve Francii Emmanuel Macron ve středu řekl, že jeho prioritou po spuštění procesu odchodu Británie z EU by byla „ochrana Evropské unie a jejích občanů“. Záměr odejít z evropského bloku dnes Británie formálně oznámí.

„Nejde o to potrestat Spojené království za to, jak hlasoval britský lid,“ řekl podle agentury Reuters Macron po setkání s londýnským starostou Sadiqem Khanem. Evropská unie i Británie by se podle něj měly snažit rozhodnutí Britů hladce uvést do praxe. Jeho přáním je „jiný vztah“ Londýna s Bruselem.

Volby ve Francii se budou ve dvou kolech konat v dubnu a květnu. Nezávislý centrista Macron, který ale ještě loni byl členem socialistické vlády, podle dosavadních průzkumů bude jejich vítězem, když ve druhém kole porazí kandidátku krajní pravice Marine Le Penovou.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz