29. března 2017 20:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Europoslanci UKIP bouřlivě oslavovali spuštění brexitu

Člen strany UKIP Ray Finch porcuje dort na oslavu začátku brexitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen strany UKIP Ray Finch porcuje dort na oslavu začátku brexitu. | foto: Reuters

BRUSEL Europoslanci protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) ve středu bouřlivě oslavovali na půdě Evropského parlamentu středeční oficiální zahájení odchodu Británie z Evropské unie. Podle agentury AP člen strany Ray Finch rozporcoval velký dort v baru přes ulici u sídla Evropského parlamentu.

UKIP a jeho bývalý vůdce Nigel Farage se výraznou měrou angažovali v referendu z loňského léta, které skončilo rozhodnutí britských voličů opustit evropský blok.

„Přinášíme zpátky naději, svobodu a spravedlnost pro všechny národy Evropské unie, a začneme ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska,“ řekl Finch.

„Evropská unie se z toho nevzpamatuje. Jsme první, kteří odcházejí. Je to historické. Teď jsme to my, kdo bere věci do svých rukou,“ reagoval podle agentury AFP Farage.

Nizozemský poslanec Geert Wilders, který vede krajní pravici ve své zemi, psal na twitteru rovněž o „historickém okamžiku“ a vyzdvihl Británii za to, že „získala svou státní svrchovanost“. „Nizozemsko bude následovat (v odchodu) za několik let,“ předpověděl.

Místopředseda francouzské krajně pravicové strany Národní fronta Florian Philippot rovněž reagoval na twitteru. „Británii obnovuje brexitem svobodu. Není nic cennějšího. Gratulujeme! Brzy bude i Francie volná,“ napsal politik.

Europoslanci UKIP oslavovali spuštění brexitu
Europoslanci UKIP oslavovali spuštění brexitu

Švýcarská prezidentka Doris Leuthardová, jejíž země není členem EU, vyjádřila přání, aby proces brexitu nenarušil zejména obchodní vztahy mezi Londýnem a Bernem.

Belgický premiér Charles Michel řekl, že jeho země zaujme v rámci vyjednávání konstruktivní postoj. Jakákoli výsledná dohoda musí podle něho prospět jak Británii, tak unii. Upozornil ale, že závazky přijaté v minulosti musí být nadále dodržovány.

Podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Marka Ayraulta bude moci Británie začít vyjednávat o budoucích vztazích s Evropskou unií až po nadcházejících dvouletých výstupových rozhovorech.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz