Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Francie se Alžírsku za koloniální útlak neomluví. Macron zvažuje jiné symbolické kroky

Francouzský prezident Emmanuel Macron foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron chce podniknout „symbolické kroky“ k vyrovnání se s francouzskou koloniální minulostí v Alžírsku, ale o oficiální omluvě neuvažuje, uvedl úřad prezidenta. Macron tak reaguje na výsledky zprávy o kolonizaci a válce v Alžírsku, kterou osobně zadal k vypracování historiku Benjaminu Storovi, píší francouzská média.
  19:28

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni loni prohlásil, že jeho země od Francie očekává oficiální omluvu za koloniální okupaci, připomíná agentura AP.

Macron nakonec ustoupil ulici. ‚Genocidu svobody občanů‘ kritizovala i média

Stopadesátistránková zpráva, na které Stora pracoval od července loňského roku, chce předložit „spravedlivý a přesný soupis pokroku dosaženého ve Francii v otázce paměti o kolonizaci a alžírské válce“, píše agentura AFP.

Zpráva uvádí několik návrhů, jak se vyrovnat s koloniální minulostí, nejdůležitější je podle Story vznik komise „Paměti a pravdy“. Alžírsko by také uvítalo návrat historického meče Abd al-Kádira, hrdiny protifrancouzského odboje. Stora navrhuje také sepsání jmenného seznamu všech obětí alžírské války za nezávislost nebo univerzitní a vědeckou spolupráci.

Francouzský prezident se zúčastní oslav 60. výročí nezávislosti Alžírska na Francii, které se uskuteční letos na podzim a vyvrcholí v březnu 2022 připomínkou dohod, kterými Francie zaručila Alžírsku nezávislost.

Francie začala okupovat Alžírsko v roce 1830, později z něj učinila nedílnou součást Francouzské republiky. Během francouzské nadvlády byla v zemi řada povstání proti kolonizátorům, která vyvrcholila válkou za nezávislost v letech 1954 až 1962. Společná koloniální minulost dodnes komplikuje vzájemné diplomatické vztahy obou zemí.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...