Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie se Alžírsku za koloniální útlak neomluví. Macron zvažuje jiné symbolické kroky

Francouzský prezident Emmanuel Macron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron | foto: Reuters

Paříž Francouzský prezident Emmanuel Macron chce podniknout „symbolické kroky“ k vyrovnání se s francouzskou koloniální minulostí v Alžírsku, ale o oficiální omluvě neuvažuje, uvedl úřad prezidenta. Macron tak reaguje na výsledky zprávy o kolonizaci a válce v Alžírsku, kterou osobně zadal k vypracování historiku Benjaminu Storovi, píší francouzská média.

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni loni prohlásil, že jeho země od Francie očekává oficiální omluvu za koloniální okupaci, připomíná agentura AP.

Stopadesátistránková zpráva, na které Stora pracoval od července loňského roku, chce předložit „spravedlivý a přesný soupis pokroku dosaženého ve Francii v otázce paměti o kolonizaci a alžírské válce“, píše agentura AFP.

Zpráva uvádí několik návrhů, jak se vyrovnat s koloniální minulostí, nejdůležitější je podle Story vznik komise „Paměti a pravdy“. Alžírsko by také uvítalo návrat historického meče Abd al-Kádira, hrdiny protifrancouzského odboje. Stora navrhuje také sepsání jmenného seznamu všech obětí alžírské války za nezávislost nebo univerzitní a vědeckou spolupráci.

Francouzský prezident se zúčastní oslav 60. výročí nezávislosti Alžírska na Francii, které se uskuteční letos na podzim a vyvrcholí v březnu 2022 připomínkou dohod, kterými Francie zaručila Alžírsku nezávislost.

Francie začala okupovat Alžírsko v roce 1830, později z něj učinila nedílnou součást Francouzské republiky. Během francouzské nadvlády byla v zemi řada povstání proti kolonizátorům, která vyvrcholila válkou za nezávislost v letech 1954 až 1962. Společná koloniální minulost dodnes komplikuje vzájemné diplomatické vztahy obou zemí.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!