5. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron urazil Ukrajinu a Bulharsko. Dávám přednost lidem z Guineje než podloudným sítím, řekl

Emmanuel Macron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Emmanuel Macron rozhněval Ukrajinu a Bulharsko. Francouzský prezident 25. října poskytl na palubě vládního letadla směřujícího na Réunion rozhovor týdeníku Valeurs actuelles. Uvedl v něm, že dává přednost „lidem, kteří přicházejí legálně z Guineje nebo Pobřeží slonoviny a pracují, než bulharským a ukrajinským podloudným sítím."

Interview vyšlo minulý týden a Sofie slova šéfa Elysejského paláce nenechala bez povšimnutí. „Domnívám se, že to, co (Emmanuel Macron) řekl, je urážkou pro bulharskou komunitu žijící ve Francii,“ uvedla v sobotu bulharská ministryně zahraničních věcí Ekaterina Zaharievová, která podle svého mluvčího požádala bulharského velvyslance ve Francii, aby podal protestní nótu.

Celou situaci nakonec musel řešit i samotný bulharský premiér Bojko Borisov. V sobotu večer na svůj Facebook napsal, že hovořil s francouzským prezidentem, který „jej ujistil, že rozhodně nikdy nekritizoval bulharské občany, pracovníky ani instituce“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron u rakve bývalého prezidenta Chiraca.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vítá slovenskou prezidentku Zuzanu...

„Jako premiér nedovolím, aby kdokoliv urážel náš lid, a doufám, že se takové situace nebudou opakovat,“ uvedl Borisov k diplomatickému renoncu, který řešila i ukrajinská administrativa. Podle francouzského deníku Le Parisien si totiž Kyjev předvolal k vysvětlení francouzského velvyslance.

„Ambasador byl pozván na ministerstvo zahraničních věcí, aby podal vysvětlení k informacím, které padly v médiích,“ stálo v následném komuniké, které Le Parisien otiskl.

Dialog s extrémní pravicí

Rozhovor pro Valeurs actuelles však spustil poprask i ve Francii. Málokdo ale řešil slova urážející Bulharsko a Ukrajinu. Většina médií se zaobírala především tím, zda by měla hlava státu vůbec poskytovat rozhovory tomuto „extrémně pravicovému“ týdeníku.

Francouzský prezident Emmauel Macron. při projevu v Elysejském paláci.

Francouzský prezident Emmauel Macron.

Valeurs actuelles se totiž dlouhodobě prezentuje jako pravicově zaměřený magazín oslovující i čtenáře extrémní pravice. V minulosti si častokrát vysloužil kritiku za články, které částečně vyzývaly k diskriminaci a násilí na menšinách. Francií tak rezonuje otázka, zda poskytnutím rozhovoru prezident dané názory nelegitimizuje. Obhajoba prezidenta? „Emmanuel Macron dával vždy přednost dialogu i na úkor svého komfortu,“ uvedl pro Le Monde mluvčí Elysejského paláce.

Jak uvádí deník Le Monde, může jít čistě o Macronovu snahu „svést konzervativní elektorát“. Je si prý totiž dobře vědom, že v nadcházejících volbách budou voliči opět rozhodovat mezi ním a šéfkou Národního sdružení (Rassemblement national) Marine Le Penovou, která je volbou číslo jedna krajně pravicového elektorátu.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...