Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Madagaskarská ministryně přišla o funkci kvůli plánu na nákup lízátek. Měla maskovat pachuť ‚léku‘ na covid-19

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Getty Images

Antananarivo (Madagaskar) S nezvyklou myšlenkou, jak bojovat s koronavirovou nákazou, přišla madagaskarská ministryně školství. Rijasoa Andrimana plánovala, že by každý žák dostal tři lízátka. Ta by maskovala hořkou pachuť v ústech po vypití netestovaného bylinného přípravku proti koronaviru.

Ačkoliv ministryně nákup sladkostí bránila, byla za svůj nápad odvolána z funkce. Neobvyklý plán, který by vyšel na zhruba dva miliony dolarů, byl zrušen poté, co se proti němu ohradil prezident Andry Rajoelina, uvádí server BBC. Hlava státu přitom bylinný přípravek Covid-Organics jako lék proti koronaviru sama propaguje. 

Madagaskarský prezident Rajoelina

Madagaskarský prezident Rajoelina

Přestože Světová zdravotnická (WHO) organizace uvedla, že prozatím neexistuje žádný lék účinný proti nemoci Covid-19, několik afrických zemí nápoj nadále dováží ve víře toho, že pomůže v boji proti nákaze.

Rovněž i Madagaskarská národní lékařská akademie zpochybnila účinnost bylinného preparátu založeného na extraktu z pelyňku a varovala, že tonikum Covid-Organics může poškodit lidské zdraví.

Prezident Rajoelina ale jakoukoli kritiku přípravku odmítl a uvedl, že jde jen o další důkaz „blahosklonného“ přístupu Západu k Africe. „Kdyby to byl jakýkoli z evropských států, kdo tento lék objevil, bylo by zde tolik pochybností? Nemyslím si to,“ řekl pro francouzský zpravodajský kanál France 24.

Země se potýká zhruba s tisícem nakažených a hlásí sedm úmrtí. Po celém Madagaskaru byla vyhlášena karanténní opatření, prezident Rajoelina čelil kritice za prvotní reakci při propuknutí nákazy.

Začátkem tohoto týdne propukly v městě Toamasina střety. Do města byli rozmístěni vojáci, kteří střeží dodržování zdravotnických opatření. Nepokoje propukly poté, co byl údajně bezpečnostními silami zbit jeden z pouličních prodejců. Důstojníci spáchání jakéhokoliv násilí popírají.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...