Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Madagaskarská ministryně přišla o funkci kvůli plánu na nákup lízátek. Měla maskovat pachuť ‚léku‘ na covid-19

Svět

  5:00
Antananarivo (Madagaskar) - S nezvyklou myšlenkou, jak bojovat s koronavirovou nákazou, přišla madagaskarská ministryně školství. Rijasoa Andrimana plánovala, že by každý žák dostal tři lízátka. Ta by maskovala hořkou pachuť v ústech po vypití netestovaného bylinného přípravku proti koronaviru.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Getty Images

Ačkoliv ministryně nákup sladkostí bránila, byla za svůj nápad odvolána z funkce. Neobvyklý plán, který by vyšel na zhruba dva miliony dolarů, byl zrušen poté, co se proti němu ohradil prezident Andry Rajoelina, uvádí server BBC. Hlava státu přitom bylinný přípravek Covid-Organics jako lék proti koronaviru sama propaguje. 

Madagaskarský prezident Rajoelina

Madagaskarský prezident Rajoelina

Přestože Světová zdravotnická (WHO) organizace uvedla, že prozatím neexistuje žádný lék účinný proti nemoci Covid-19, několik afrických zemí nápoj nadále dováží ve víře toho, že pomůže v boji proti nákaze.

Rovněž i Madagaskarská národní lékařská akademie zpochybnila účinnost bylinného preparátu založeného na extraktu z pelyňku a varovala, že tonikum Covid-Organics může poškodit lidské zdraví.

Prezident Rajoelina ale jakoukoli kritiku přípravku odmítl a uvedl, že jde jen o další důkaz „blahosklonného“ přístupu Západu k Africe. „Kdyby to byl jakýkoli z evropských států, kdo tento lék objevil, bylo by zde tolik pochybností? Nemyslím si to,“ řekl pro francouzský zpravodajský kanál France 24.

Země se potýká zhruba s tisícem nakažených a hlásí sedm úmrtí. Po celém Madagaskaru byla vyhlášena karanténní opatření, prezident Rajoelina čelil kritice za prvotní reakci při propuknutí nákazy.

Začátkem tohoto týdne propukly v městě Toamasina střety. Do města byli rozmístěni vojáci, kteří střeží dodržování zdravotnických opatření. Nepokoje propukly poté, co byl údajně bezpečnostními silami zbit jeden z pouličních prodejců. Důstojníci spáchání jakéhokoliv násilí popírají.

Autor: