8. ledna 2019 21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarské odbory hrozí celonárodní stávkou, vládě předaly požadavky

Maďarský premiér Viktor Orbán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán | foto: Reuters

Budapešť Šéfové maďarského odborového svazu a partnerských organizací předložili v dopise premiérovi Viktoru Orbánovi své požadavky, o nichž chtějí do pěti dnů začít jednat. Jinak podle agentury MTI přikročí k přípravám na celonárodní stávku. K požadavkům patří kromě zrušení sporné novely zákoníku práce, která prolamuje limity na přesčasy pro zaměstnance, také změny stávkového zákona, spravedlivé mzdy a pružný důchodový systém.

Předseda svazu László Kordás prohlásil, že vláda má do pěti dnů jmenovat tým vyjednávačů a začít s jednáním. Odboráři se podle něj opět připojí k další ze série protivládních demonstrací, která je tentokrát plánována na sobotu 19. ledna. Právě k tomuto dni maďarské odbory případnou celonárodní stávku plánují.

Série demonstrací začala v Maďarsku loni v prosinci po schválení sporné novely, požadavky demonstrantů se ale od té doby rozrostly o nezávislou justici a média i o přistoupení země k úřadu evropského veřejného žalobce. Na protestech se kromě odborářů podílí i prakticky celá politická opozice, která ale v Maďarsku není silná.

Maďarská vláda se zatím k odborářským požadavkům nevyjádřila, ke zrušení novely zákoníku práce se ale dlouhodobě staví odmítavě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz