Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarští pašeráci lidí dostali 25 let za smrt 71 migrantů před třemi lety

Kamion byl odstaven nedaleko Vídně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion byl odstaven nedaleko Vídně. | foto: AP

KECSKEMÉT (MAĎARSKO) Soud v maďarském Kecskemétu ve čtvrtek potrestal 25 lety vězení čtyři hlavní obžalované v procesu týkajícím se udušení 71 migrantů v chladírenském voze před třemi roky. Prokuratura pro tyto čtyři hlavní viníky tragédie žádala doživotní odnětí svobody. Dalších deset souzených v této kauze dostalo tresty vězení v délce od tří do 12 let. Prokuratura i obhajoba se proti rozsudku odvolaly.

Mrtvé objevila rakouská policie 27. srpna 2015 v opuštěném uzavřeném chladírenském autě u dálnice nedaleko hranic s Maďarskem. Ve voze se nacházeli migranti, převážně Syřané, Iráčané a Afghánci, a bylo mezi nimi osm žen a čtyři děti. Protože zemřeli ještě před přejetím hranic, převzalo vyšetřování včetně soudního řízení Maďarsko.

Hlavou pašeráckého gangu byl tehdy třicetiletý Afghánec, jenž v Maďarsku získal status mezinárodně chráněné osoby, o který později přišel. Ostatní členové kriminální skupiny jsou bulharští občané. K hlavním obžalovaným v procesu, který začal před rokem 21. června, patřil šéf organizace a jeho zástupce, řidič chladírenského vozu a řidič doprovodného auta. Tři osoby z celé skupiny obžalovaných jsou na útěku, a byly proto odsouzeny v nepřítomnosti.

Zástupce prokuratury vzápětí po vynesení verdiktu oznámil, že se obžaloba odvolá proti části rozhodnutí, která se týká čtveřice hlavních viníků kruté smrti migrantů. Trvá přitom na doživotním trestu vězení.

Kamion byl u dálnice odstavený od středy.
Policie zkoumá vůz ve vesnici Nickelsdorf.

Předseda soudního senátu János Jádi odmítnutí tohoto jejich návrhu uvedeného v obžalobě v odůvodnění rozsudku vysvětlil tím, že pachatelé zjevně nezamýšleli migranty zabít. Dopustili se podle něj „vědomého opomenutí“, přičemž motivem byla směs „ziskuchtivosti, strachu z odhalení a jednání v afektu“.

Úmysl odvolat se dali najevo i obhájci těchto odsouzených. Především žádají o překvalifikování trestného činu na méně závažnější zabití a v souvislosti s tím míní navrhnout méně přísné tresty.

Podle obžaloby skupina od února do srpna 2015 přepravila od maďarsko-srbských hranic do západní Evropy kolem 1200 lidí a vydělala na tom statisíce eur (miliony korun). V 31 případech byly podmínky transportů stejně nebezpečné jako v případě, který skončil tragicky.

Základní fakta o případu:

  • V kamionu zahynulo na cestě z Maďarska do Rakouska 29 Iráčanů, 21 Afghánců, 15 Syřanů a pět lidí z Íránu, u jedné oběti se totožnost zjistit nepodařilo. Celkem zemřelo 59 mužů, osm žen a čtyři děti. Většina lidí necestovala sama, ale přinejmenším s jedním z příbuzných.
  • Automobil byl nalezen na dálnici A4 u rakouské obce Parndorf, která leží asi 50 kilometrů od Vídně a 25 kilometrů od Bratislavy. Těla byla v pokročilém rozkladu. Lidé se v hermeticky uzavřeném nákladním prostoru pravděpodobně udusili.
  • Většina těl byla převezena do vlasti, 15 obětí pohřbily úřady v Rakousku. Migranti neměli šanci přežít, vzduch v dodávce jim vystačil na zhruba půl až tři čtvrtě hodiny. Pašeráci je přitom vezli několik hodin přes celé Maďarsko.
  • Trestní stíhání pěti lidí obviněných v souvislosti se smrtí 71 migrantů převzalo na počátku listopadu 2015 od Rakouska Maďarsko, protože migranti zemřeli ještě před přejetím hranic. Čtyři Bulhary a jednoho Afghánce zatkla policie několik dní po nálezu těl.
  • Rakouský soud poslal v březnu 2016 na pět let do vězení bulharského pašeráka běženců, který byl součástí skupiny převáděčů zodpovědné za smrt 71 migrantů. Bulhar ale nebyl odsouzen za případ s mrtvými běženci.
  • V říjnu 2016 vznesla maďarská policie obvinění vůči dalším osobám podezřelým v souvislosti se smrtí migrantů.
  • Zástupce obžaloby pronesl letos 7. června v závěrečné řeči, že maďarská prokuratura požaduje pro čtyři hlavní obžalované v procesu doživotní tresty.
  • Ve čtvrtek 14. 6. 2018 soud v maďarském Kecskemétu potrestal 25 lety vězení čtyři hlavní obžalované.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...