Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Korida poblíž Madridu dostala zelenou. Fanoušci se nebudou shlukovat, slíbil organizátor

Španělská korida (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská korida (ilustrační foto). | foto: ČTK

Madrid Ve španělském městě Alcalá nedaleko Madridu se o víkendu zřejmě uskuteční korida, informoval ve středu deník El País. Povolilo to totiž vedení madridského regionu, který přitom v posledních dnech hlásí nejvyšší denní nárůst nakažených koronavirem v zemi. Býčí zápasy, které se mají konat od pátku do neděle, přitom radnice Alcalá nedoporučila vzhledem k nebezpečí pro veřejné zdraví.

Radnice města Alcalá, které proslulo také jako rodiště spisovatele Miguela de Cervantese, požádala vedení regionu, aby zvážilo riziko pro veřejné zdraví při podobných akcích jako je korida. Zdůvodnila to také tím, že bude obtížné dodržet mezi diváky bezpečnou vzdálenost.

Vláda regionu Madrid za nynější pandemie povoluje býčí zápasy v případě, že hlediště bude zaplněno jen ze 75 procent, diváci mají roušky a sedí ve vzdálenosti metr a půl od sebe. Aréna v Alcalá má kapacitu 8500 diváků, takže při dodržení 75procentního požadavku tam může být až 6375 lidí.

Organizátor akce ale slíbil, že brány otevře o dvě hodiny dříve, aby diváci mohli usedat do hlediště postupně. Fanoušci koridy budou vyzváni, aby se „neshlukovali“ a budou mít k dispozici dezinfekční gely. Budou muset také mít roušky, které jsou povinné na veřejnosti v celém Španělsku.

Býčí zápasy obnovili letos po přestávce kvůli koronaviru mezi prvními už minulý měsíc v Ávile (region Kastilie-León). Tento měsíc se konaly také v Málaze či Seville (Andalusie).

Španělsko patří k zemím, které v posledních týdnech evidují vysoké počty nově odhalených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Nárůst evidovaných případů, z nichž většina je asymptomatických, může souviset i s tím, že některé regiony tento měsíc začaly dělat hromadné testy v celých čtvrtích, například v Barceloně či v Madridu. Právě Katalánsko a madridský region jsou v této pandemii postiženy ze Španělska nejvíce.

Korida má ve Španělsku více než tisíciletou tradici. Pro první obyvatele Pyrenejského poloostrova byl takový souboj náboženským rituálem, Římané z něj udělali show. Tento fenomén má ve Španělsku stále mnoho příznivců, ač v posledních letech zájem domácího publika klesal a konala se řada protestů aktivistů bojujících za práva zvířat.

Některé regiony, například Katalánsko, koridu zakázaly. Podle ústavního soudu ale katalánská vláda takovým zákazem porušila svrchovanost španělské vlády, protože býčí zápasy jsou podle zákona z roku 2013 národním kulturním dědictvím.

V Alcalá se poslední korida uskutečnila 30. srpna 2015, od té doby se z různých příčin nekonala, uvedl deník ABC.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...