Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korida poblíž Madridu dostala zelenou. Fanoušci se nebudou shlukovat, slíbil organizátor

Svět

  22:13
Madrid - Ve španělském městě Alcalá nedaleko Madridu se o víkendu zřejmě uskuteční korida, informoval ve středu deník El País. Povolilo to totiž vedení madridského regionu, který přitom v posledních dnech hlásí nejvyšší denní nárůst nakažených koronavirem v zemi. Býčí zápasy, které se mají konat od pátku do neděle, přitom radnice Alcalá nedoporučila vzhledem k nebezpečí pro veřejné zdraví.
Španělská korida (ilustrační foto).

Španělská korida (ilustrační foto). foto: ČTK

Radnice města Alcalá, které proslulo také jako rodiště spisovatele Miguela de Cervantese, požádala vedení regionu, aby zvážilo riziko pro veřejné zdraví při podobných akcích jako je korida. Zdůvodnila to také tím, že bude obtížné dodržet mezi diváky bezpečnou vzdálenost.

Při koridě ve Španělsku zemřel první torero od roku 1992

Vláda regionu Madrid za nynější pandemie povoluje býčí zápasy v případě, že hlediště bude zaplněno jen ze 75 procent, diváci mají roušky a sedí ve vzdálenosti metr a půl od sebe. Aréna v Alcalá má kapacitu 8500 diváků, takže při dodržení 75procentního požadavku tam může být až 6375 lidí.

Organizátor akce ale slíbil, že brány otevře o dvě hodiny dříve, aby diváci mohli usedat do hlediště postupně. Fanoušci koridy budou vyzváni, aby se „neshlukovali“ a budou mít k dispozici dezinfekční gely. Budou muset také mít roušky, které jsou povinné na veřejnosti v celém Španělsku.

Býčí zápasy obnovili letos po přestávce kvůli koronaviru mezi prvními už minulý měsíc v Ávile (region Kastilie-León). Tento měsíc se konaly také v Málaze či Seville (Andalusie).

Španělsko patří k zemím, které v posledních týdnech evidují vysoké počty nově odhalených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Nárůst evidovaných případů, z nichž většina je asymptomatických, může souviset i s tím, že některé regiony tento měsíc začaly dělat hromadné testy v celých čtvrtích, například v Barceloně či v Madridu. Právě Katalánsko a madridský region jsou v této pandemii postiženy ze Španělska nejvíce.

Korida má ve Španělsku více než tisíciletou tradici. Pro první obyvatele Pyrenejského poloostrova byl takový souboj náboženským rituálem, Římané z něj udělali show. Tento fenomén má ve Španělsku stále mnoho příznivců, ač v posledních letech zájem domácího publika klesal a konala se řada protestů aktivistů bojujících za práva zvířat.

Některé regiony, například Katalánsko, koridu zakázaly. Podle ústavního soudu ale katalánská vláda takovým zákazem porušila svrchovanost španělské vlády, protože býčí zápasy jsou podle zákona z roku 2013 národním kulturním dědictvím.

V Alcalá se poslední korida uskutečnila 30. srpna 2015, od té doby se z různých příčin nekonala, uvedl deník ABC.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat