10. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maduro chce vytvořit z Chávezových kanceláří muzeum

Jihoamerická ropná velmoc se převlékla do smutečního. V zemi začal pohřeb levicového prezidenta Huga Cháveze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihoamerická ropná velmoc se převlékla do smutečního. V zemi začal pohřeb levicového prezidenta Huga Cháveze. | foto: Reuters

CARACAS Z kanceláří nedávno zemřelého venezuelského prezidenta Huga Cháveze se možná stane muzeum. Přeje si to dočasný prezident Nicolás Maduro, jehož si Chávez před smrtí vybral za svého nástupce. Maduro by chtěl celé jedno křídlo prezidentského paláce přebudovat na památník Chávezovy "bolívarské revoluce".

Maduro bude mít šanci nápad realizovat, pokud vyhraje v nedělních prezidentských volbách. Zatím vede nad opozičním kandidátem Henriquem Caprilesem o zhruba deset procent.

Vždy to bude Chávezův domov

"Budu se tady o to několik let starat, ale vždy to bude Chávezův domov," řekl Maduro o prezidentských kancelářích v paláci Miraflores. Prý chce, aby se Venezuelané mohli dozvědět, jak Chávez žil a také například co jedl.

Dosavadní prezident se snaží přízeň voličů získat především důrazem na věrnost Chávezově odkazu. Naposledy voličům představil mystický příběh o tom, jak se mu exprezident zjevil jako malý ptáček. Voliče také strašil, že tomu, kdo pro něj nebude hlasovat, hrozí prokletí.

ČTĚTE TAKÉ

Capriles se naopak snaží vytvořit své ústřední téma z ekonomiky, na což zatím slyší hlavně střední třída. Slibuje dostat do venezuelského hospodářství více peněz prostřednictvím zahraničních investic a omezit rozpočtové plýtvání.

Opoziční kandidát také věří ve své vítězství a o Madurovi tvrdí, že postrádá Chávezovo charisma. Maduro o něm na oplátku prohlašuje, že je žárlivý.

hmHana Mazancová, ČTK