14. května 2019 9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Madurovi příznivci okupují venezuelskou ambasádu ve Washingtonu, policie se ji snaží vyklidit

Americká policie se snaží z venezuelské ambasády vyhnat Madurovy příznivce,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká policie se snaží z venezuelské ambasády vyhnat Madurovy příznivce,... | foto: Reuters

Washington/Caracas Americká policie v noci na úterý zasahovala u venezuelské ambasády ve Washingtonu, kterou už několik týdnů okupují příznivci venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Personál ambasádu letos opustil poté, co Madurova vláda přerušila s Washingtonem diplomatické styky. USA totiž podporují venezuelskou opozici a jejího lídra Juana Guiadóa. Právě od jeho diplomatického zástupce Carlose Vecchia dostala podle agentury EFE americká policie žádost o vyklizení budovy.

Agenti americké federální policie v noci na úterý vyzvali asi desítku aktivistů, aby ambasádu opustili, jinak budou zatčeni a trestně stíháni. Část nich výzvy uposlechla, nejméně čtyři Madurovi příznivci tam ale zůstali s tím, že neodejdou a klidně se nechají zatknout. Před budovou se shromáždila asi stovka demonstrantů s venezuelskými vlajkami.

Americká policie se snaží z venezuelské ambasády vyhnat Madurovy příznivce,...
Americká policie se snaží z venezuelské ambasády vyhnat Madurovy příznivce,...

Americké úřady se snaží Madurovy příznivce z ambasády dostat už více než týden a v posledních dnech přerušily dodávku elektřiny a vody do budovy. V noci na úterý agenti federální policie odstranili z budovy řetězy a visací zámek a zatím s aktivisty vyjednávali.

USA letos v lednu jako jedna z prvních zemí uznaly šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidóa prozatímní prezidentem, což dosud udělalo téměř šest desítek států, včetně ČR. Guaidó složil přísahu jako prezident během protivládních demonstrací poté, co parlament neuznal nový Madurův mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Od ledna se opozice marně snaží Madura přimět k demisi. Madurovu vládu totiž stále podporuje velení tamní armády a ze zahraničí mimo jiné Rusko a Čína.

„Až skončí okupace ambasády, tak brzy skončí i Madurovo uzurpování moci ve Venezuele,“ řekl v pondělí novinářům Gustavo Tarre, který je zástupcem venezuelské opozice při Organizaci amerických států (OAS).

Přes 20 Guaidóových velvyslanců

Venezuelský parlament, ovládaný opozicí, v čele s Guaidóem jmenoval letos přes dvě desítky velvyslanců, mimo jiné v USA. Tam je zástupce opozice Carlos Vecchio, jehož jako diplomatického zástupce USA uznaly už v lednu. Zástupcům venezuelské opozice se podařilo letos v USA získat už konzulát Venezuely v New Yorku a dvě vojenská zastoupení ve Washingtonu.

Venezuela se už několik let potýká s ekonomickou i humanitární krizí, za niž podle opozice i řady expertů může hospodářská politika Madurovy vlády, která podle opozice také zpronevěřila miliony ze státního rozpočtu. V zemi také už dva roky trvá ústavní krize. Poté, co od roku 2016 parlament ovládla po volbách opozice, ustavila v roce 2017 Madurova vláda vlastní zákonodárný sbor a legitimitu z voleb vzešlého parlamentu neuznává.

„Tohle je mikrokosmos boje, který vedeme ve Venezuele,“ popsala dění u venezuelské ambasády ve Washingtonu šestačtyřicetiletá Carmen Ruzzaová, která působí na Americké univerzitě ve Washingtonu. S dalšími demonstranty chodí už několik týdnů k budově ambasády, aby Madurovým přiznivcům zabránila v doplňování zásob a donutila je tak budovu opustit.

Na Madura a představitele jeho režimu je také podáno už několik žalob u Mezinárodního trestního soudu (ICC) kvůli porušování lidských práv, jehož se podle nich Madurova vláda dopouští mučením politických vězňů, ale i tím, že v zemi umírají lidé kvůli nedostatku léků a děti trpí podvýživou. Letos se též po celé zemi zintenzivnily výpadky elektřiny a dodávek vody.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!