Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Majitel bangladéšských nemocnic měl podvodem bohatnout na pandemii. Tisícům lidí falešně vyšel negativní test

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK/AP

Dháka Bangladéšská policie zatkla majitele dvou nemocnic v hlavním městě Dháce, které vydaly tisíce falešných zpráv o provedeném negativním testu na covid-19. Muhammad Šahíd, člen vládní strany, který se pravidelně objevoval v televizních talk-show, byl zatčen, když se pokusil uprchnout do Indie, informovali ve čtvrtek oficiální činitelé, které citovala agentura AP. Jeho zatčení následovalo po devítidenní honičce v oblasti kolem hranic.

Abdul Batan, detektivní komisař z Dháky, uvedl, že Šahíd po zatčení přiznal, že jeho nemocnice patřící do skupiny Regent Group neměly odpovídající vybavení, aby prováděly koronavirové testy.

Podle policie nemocnice vydala více než 10 000 osvědčení o provedeném koronavirovém testu. Zhruba 60 procent z nich bylo falešných, i když za ně pacienti zaplatili. Zbylé testy nechala nemocnice provést v jiném zdravotním zařízení.

Obě nemocnice si po celé roky neobnovily svou lékařskou licenci; přesto ministerstvo zdravotnictví s Šahídem podepsalo dohodu o vyčlenění těchto nemocnic pro testování pacientů na covid-19 a léčbu nakažených.

Bangladéš se blíží k 200 000 nakažených, z nichž 2496 zemřelo. Zdravotní odborníci ale odhadují, že skutečný počet je mnohem vyšší, protože v zemi se 160 milióny obyvatel je jen 70 testovacích středisek na covid-19.

Šahíd patří do vládní Lidové ligy vedené premiérkou šajch Hasínou Vadžídovou a je členem jejího podvýboru pro zahraniční záležitosti. Po celé zemi je proti němu podáno více než 50 žalob v souvislosti s různými obviněními včetně padělání a podvodu.

Před časem byla kvůli falšování výsledků testů na covid-19 zatčena bangladéšská lékařka a její manžel. Podle místních sdělovacích prostředků tyto podvody ohrožují bangladéšskou pověst a zisky země plynoucí ze zhruba deseti miliónů obyvatel pracujících v cizině.

Itálie minulý týden zrušila všechny lety z Bangladéše do Říma poté, co někteří Bangladéšané předložili falešné testy na koronavirus.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...