Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Málikí: Irák není americká vesnice

Svět

  7:42
BAGDÁD/PRAHA - Americký prezident George W. Bush měl v minulosti vážné pochybnosti, jestli je Núrí Málikí tím pravým mužem, který přinese Iráku stabilitu. Po minulém týdnu se však zdá, že Bush je posledním, kdo v něj ještě nějaké naděje vkládá. Snaha zbavit se Málikího by dokonce mohla spojit Francii a USA, které se ohledně Iráku jen málokdy na něčem shodly.

Irácký premiér Núrí Málikí foto: AFP

 Pro okamžité odstranění Málikího, jemuž se pod rukama rozpadla vláda, se během pár dní vyjádřilo několik významných politiků a diplomatů. Kromě demokratických senátorů Carla Levina a Hillary Clintonové doporučuje odvolání Málikího i Bushův republikánský spojenec John Warner. Jako o „dobré věci“ mluvil o případném pádu Málikího kabinetu i nejvyšší americký diplomat v Iráku Ryan Crocker. A podle posledního vydání časopisu Newsweek nevidí v setrvání Málikího v čele irácké vlády žádný přínos ani francouzská diplomacie.
 
Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner se údajně nechal slyšet, že by Málikí „měl jít“. „Zrovna před deseti patnácti minutami jsem měl na telefonu Condoleezzu Riceovou a řekl jí: ,Poslyšte, musíme ho nahradit,‘“ cituje Newsweek francouzského ministra. „Mnozí lidé se domnívají, že by premiér měl být vyměněn. Ale nevím, jestli se tak stane, protože se zdá, že Bush na Málikím lpí. Ale jeho vláda nefunguje,“ prohlásil Kouchner. jenž si už za Málikího vyhlédl i náhradu - viceprezidenta Ádila Abdala Mahdího. To je podle něj „skvělý chlapík, a nejen proto, že studoval ve Francii“.

Kouchner se nedávno vrátil z historické návštěvy Bagdádu. Tam přijel jako vůbec první francouzský ministr po svržení režimu Saddáma Husajna.

Dojmy, které si z irácké mise Kouchner odnesl, jeho hostitele poněkud rozčarovaly. Premiér Málikí včera na tiskové konferenci požadoval po Francii oficiální omluvu. „V minulosti jste podporovali bývalý režim. Dnes jsme s vámi byli spokojeni a vy jste se rozhodli podpořit loajalisty bývalého režimu. Žádáme po francouzské vládě omluvu,“ prohlásil rozčilený Málikí.

Podobně zlostně komentoval Málikí poslední vystoupení amerických demokratických politiků, především prezidentské kandidátky Hillary Clintonové. „Někteří američtí představitelé o Iráku uvažují jako o jedné ze svých vesnic, například Hillary Clintonová nebo Carl Levin,“ prohlásil Málikí. „To je vážné vměšování do našich domácích záležitostí... Tímto je žádám, aby přišli k rozumu a mluvili o Iráku s větší úctou.“

Málikí zároveň s tím oznámil. že se mu podařilo přesvědčit ke spolupráci největší sunnitskou stranu v parlamentu. Její vůdcové to ovšem vzápětí popřeli. Paralýza irácké politiky, která je hlavním důvodem volání po Málikího demisi, tedy bude zřejmě pokračovat.