30. září 2015 11:02, aktualizováno  11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Malý budoucí diktátor? Bělorusko v OSN reprezentoval jedenáctiletý Kolja Lukašenko

Jedenáctiletý Kolja Lukašenko v sídle OSN v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedenáctiletý Kolja Lukašenko v sídle OSN v New Yorku. | foto: TwitterReprofoto

NEW YORK Koljovi je teprve jedenáct let, přesto se v pečlivě střiženém obleku schází se světovými politiky a doma má zlatou pistoli od ruského premiéra Medveděva. Je totiž nejmilejším synem běloruského autoritáře Alexandra Lukašenka, jenž neskrývá, že svého nejmladšího potomka vede k převzetí vladařského žezla. Tento týden ho vzal na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

V šedém obleku a s úhledně sčesanými vlasy, usazen mezi tiskovým mluvčím prezidenta a běloruským ministrem zahraničí, přihlížel jedenáctiletý Mikalaj Lukašenko projevu svého otce u řečnického pultu v sídle OSN v New Yorku. Řeč byla o blízkovýchodní krizi - a zatímco Alexandr Lukašenko ohnivě kritizoval vojenské intervence Západu v regionu, jeho nejmladší potomek se z první ruky učil složité praxi mezinárodní diplomacie.

Bude ji totiž potřebovat, půjde-li vše podle plánu Lukašenka staršího. Autoritářská hlava Běloruska se netají tím, že malého Kolju vychovává jako svého nástupce. Jedenašedesátiletý Lukašenko má také dva starší, dnes už dospělé syny: Wiktora, který zastává post bezpečnostního poradce prezidenta, a Dzmitryje, jenž se realizuje jako šéf prezidentského sportovního klubu. Nicméně vyvoleným Alexandra Lukašenka je právě nejmladší Mikalaj. „Kolja nikdy nešel do postele a nikdy se nevzbudil beze mě,“ prohlásil o svém oblíbeném dítěti běloruský prezident.

Koljova matka Iryna Abelskaja, někdejší Lukašenkova osobní lékařka, se na veřejnosti neobjevuje (a spekuluje se o tom, že syna nesmí vídat). Sám Kolja se ovšem na výsluní veřejného zájmu hřeje už od roku 2008, kdy mu byly sotva čtyři roky. Od té doby stojí svému otci po boku téměř na všech státních oslavách a významných událostech, připomíná reportér listu The Guardian, který snímek malého Kolji v OSN publikoval na Twitteru.

Mikalaj Lukašenko tak mění jeden luxusní oblek za druhý a je-li vhodná příležitost, oděje se dokonce do vojenské uniformy. Ostatně, není to tak dávno, kdy se lotyšské televizi svěřil se svou touhou vstoupit do řad Specnazu neboli speciálních jednotek běloruské armády, aby se mohl řádně zastat své vlasti.

Malý Kolja už má za sebou setkání nejen s mocenskou dvojkou Ruské federace Dmitrijem Medveděvem, který chlapce obdaroval zlatou pistolí, ale také s četnými dalšími pozoruhodnými státníky - namátkou (dnes již zesnulým) Hugem Chávezem či Raúlem Castrem. A podle běloruského týdeníku Naša Niva patří už dnes mezi padesát nejvlivnějších lidí v zemi.

Alexandr Lukašenko si nicméně stojí za tím, že svého potomka k propagandistickým účelům nevyužívá. „Není to žádná PR kampaň. Když (Kolja) v televizi vidí, že jsem byl někde bez něj, udělá mi scénu. Jsem snad jediný prezident, který má děti? Ano, Kolja patří do politky. Je to jeho osud, jako dítěte prezidenta.“

Alexandr a Kolja Lukašenkovi s někdejším prezidentem Venezuely Hugo Chávezem:

Alexandr Lukašenko, Kolja Lukašenko - a Gérard Dépardieu:

mslMagdalena Slezáková

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.