25. června 2015 19:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Matka na Ukrajině zajatého vojáka prosí Moskvu: Armádu nikdy neopustil, pomozte mu zpět

Alexandr Alexandrov, ruský voják zajatý na ukrajinském území, v nemocnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Alexandrov, ruský voják zajatý na ukrajinském území, v nemocnici. | foto: Reuters

MOSKVA Matka ruského vojáka, zajatého na Ukrajině, říká, že její syn nikdy neopustil řady ruské armády. Zpochybňuje tím tvrzení Kremlu, že její syn už nebyl v činné službě, když překračoval hranice.

Osmapadesátiletá Zinajda Alexandrovová agentuře Reuters řekla, že se raději vyhýbá sledování ruských televizí od chvíle, co se ze zpráv dozvěděla, že její syn byl zraněn v boji na východě Ukrajiny a zajat.

Ruské úřady popírají, že by vyslaly vojáky na pomoc separatistům na východě Ukrajiny, a tvrdí, že četař Alexandr Alexandrov a jeho velitel, kapitán Jevgenij Jerofejev vystoupili z řad speciálních sil a postupovali podle své vůle. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov je označil za obyčejné ruské civilisty, kteří upadli do zajetí. Ministr zahraničí Sergej Lavrov ujistil, že je vláda neopustí.

Alexandrov (28) však minulý měsíc z nemocničního lůžka v Kyjevě Reuters řekl, že byl v činné službě a sloužil u speciálních sil, když byl odeslán na Ukrajinu. „Nenapsal jsem žádost o propuštění z armády. Plnil jsem rozkazy,“ řekl.

Ruský prezident Vladimir Putin popírá, že by poslal ruské vojáky a zbraně na Ukrajinu, ale tento případ, spolu s podobnými, toto popírání zpochybňuje. Rusko naznačilo, že Kyjev mohl donutit muže, hlídané v kyjevské nemocnici po zuby ozbrojenými strážci, aby vypovídali tak, jak si přeje.

Alexandrov z armády odejít nechtěl

Matka zajatého žijící ve vsi Rožki v Povolží tvrdí, že s ní syn nikdy nemluvil o záměru odejít z armády. „Ne, nic neříkal,“ konstatovala. „Po tom všem se nedívám na televizi. Prostě nemůžu. Kdo jim uvěří?“ Myslí si, že vláda by neměla jejího syna nechat na holičkách: „Nevím, co (úřady) dělají. Nic mi neřekly,“ dodala.

Alexandrov byl zajat 16. května a ukrajinské úřady jej obvinily z terorismu. Vojáci obvinění odmítli a hájí se, že nikoho nezabili.

Alexandrov podezírá ruské úřady, že donutily jeho manželku Jekatěrinu, sloužící u stejné vojenské jednotky jako on, aby ruské státní televizi řekla, že z armády odešel před odjezdem na Ukrajinu. Alexandrova matka tvrdí, že ji snacha nic o Alexandrově odchodu z armády neřekla.

Alexandrova manželka neměla o rozhovor zájem. Interview neposkytl ani Alexandrův otec Anatolij, major na penzi, který sloužil u letectva pohraniční stráže a krátce bojoval ve válce v Afghánistánu.

‚Jediné, co chci, je mít mého syna rychle zpátky‘

Ukrajina a NATO tvrdí, že na straně separatistů na východní Ukrajině válčily stovky ruských vojáků ve válce, která si vyžádala přes 6400 životů. Podle Moskvy ale žádní ruští vojáci na Ukrajině nejsou; zajatí vojáci prý byli dobrovolníci, anebo přes hranice zabloudili. Popřípadě byli na dovolené.

Zinajda Alexandrovová přikyvovala, když poslouchala synův hlas ze záznamu dřívějšího rozhovoru, ve kterém si stěžoval, jak jej ranilo, když slyšel, že podle Moskvy už není voják. Se synem nemluvila od chvíle, kdy po přestřelce upadl do zajetí. Sice ji zkoušel volat z různých čísel, ale bála se telefonát přijmout.

„Zavěsila jsem, protože jsem ty čísla neznala. Co kdyby to byla (ukrajinská tajná služba) SBU, aby vyhrožovala? S nikým si nevolám. Jak jsem měla vědět, že je to Saša?“ vysvětlovala; Saša je zdrobnělina od Alexandra.

Přeje si jen, aby Moskva zajatcům více pomohla s návratem do vlasti. „Jediné, co chci, je mít svého syna rychle zpátky,“ řekla.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.