Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

S Ruskem jsme ochotni spolupracovat, hodnot NATO se ale nevzdáme, tvrdí Mattis

Svět

  19:57
BRUSEL - Spojené státy zůstávají otevřené možnosti obnovení spolupráce s Moskvou, jejich očekávání jsou ale realistická a zajistí, aby diplomaté vyjednávali ze silné pozice. Ve svém středečním vystoupení na jednání ministrů obrany členských zemí NATO to prohlásil šéf Pentagonu James Mattis.

Americký ministr obrany James Mattis s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. foto: AP/ČTK

„Stejně jako v nejtemnějších dnech studené války jsou Spojené státy ochotné udržet otevřené kanály ke spolupráci a snižování napětí,“ stojí v přepisu jeho vystoupení na ministerské schůzce.

USA podle Mattisových slov ale nejsou ochotny vzdát se hodnot, které NATO ztělesňuje, či dovolit Rusku, aby prostřednictvím svých akcí „hovořilo silněji než kdokoliv v této místnosti“.

Americký ministr připomněl, že USA v současnosti přesunují obrněné jednotky do zemí Pobaltí a také do Polska, Rumunska a Bulharska jako součást alianční snahy odradit případného agresora. Východní členské země aliance jsou od roku 2014, kdy Rusko zasáhlo na Ukrajině, stále znepokojenější chováním Moskvy. Napětí mezi NATO a Ruskem od té doby nepolevilo a aliance v jeho důsledku přistoupila k největšímu posílení svých obranných schopností na východním křídle od konce 80. let minulého století.

„Jak naše obranná aliance reaguje na hrozby a provokace je jasné každému státu a v neposlední řadě státu na východ od nás a jeho lídrovi,“ poznamenal Mattis. Ačkoliv se podle něj USA a NATO snaží o zlepšení vztahů s Moskvou, „musíme se zároveň bránit, rozhodne-li se Rusko postupovat v rozporu s mezinárodním právem“.

Vystoupení ministra obrany administrativy prezidenta Donalda Trumpa před jeho kolegy z NATO přišlo v době, kdy Washington řeší, do jaké míry byli lidé z prezidentova okolí v předvolební kampani v kontaktu s ruskými rozvědkami. Před několika dny rezignoval Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn, který lhal o svých kontaktech s ruským velvyslanectvím. Ještě za bývalého prezidenta Baracka Obamy americké tajné služby obvinily Rusko z vměšování do volebního dění v USA, především prostřednictvím počítačových útoků.

Trump chce za bezpečnostního poradce Harwarda

Trump chce, aby jeho hlavním bezpečnostním poradcem byl penzionovaný viceadmirál Robert Harward. Podle agentury Reuters to tvrdí dvojice nejmenovaných vládních činitelů. Harwarda považují americká média za jednoho ze tří favoritů. Dosavadní Trumpův bezpečnostní poradce v pondělí rezignoval kvůli svým sporným kontaktům s ruským velvyslanectvím.

Uvolněný post prozatím zastává Keith Kellogg, který je společně s bývalým šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) Davidem Petraeusem řazen k trojici hlavních kandidátů. Ve výčtu favoritů je i zmíněný Harward, který byl za vlády George Bushe mladšího členem Národní bezpečnostní rady (NSC), kdy byl pověřen řízením národního protiteroristického střediska.

Trump se na středeční tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem za Flynna postavil a označil ho za báječného člověka. „To, co se přihodilo generálu Flynnovi, považuji za velice, velice nespravedlivé, to, jak se s ním zacházelo,“ řekl Trump.

Trump rovněž prohlásil, že Flynnově rezignaci předcházely zločinné a nelegální úniky informací od amerických tajných služeb. „Dokumenty a složky unikly nelegálně, a to zdůrazňuji, nelegálně,“ řekl americký prezident.

Tříhvězdičkový generál ve výslužbě Michael Flynn.

Americký deník The Washington Post minulý týden napsal, že Flynn jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku ještě před Trumpovou prezidentskou inaugurací. Flynn to nejdříve popřel a později prostřednictvím svého mluvčího Flynn uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje. Flynnovy styky s ruským velvyslanectvím již déle prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!