16. února 2017 18:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA ze závazku o kolektivní obraně NATO neustupují, ujistil zneklidněné spojence Mattis

Generální tajemník NATO Stoltenberg, americký ministr obrany Mattis a britský... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník NATO Stoltenberg, americký ministr obrany Mattis a britský... | foto: Reuters

BRUSEL Spojené státy neustupují od svého závazku plynoucího z 5. článku smlouvy NATO o kolektivní obraně, zdůraznil ve čtvrtek po jednání ministrů obrany aliance nový šéf Pentagonu James Mattis. Pro ministra obrany z administrativy prezidenta Donalda Trumpa byla středa a čtvrtek první příležitostí, jak partnery z aliance ujistit, že pro USA má NATO stále význam.

Mattis ovšem také ve středu varoval, že USA by - pokud evropští členové nezačnou na obranu vydávat více peněz než dosud - mohly své spojenecké závazky utlumit.

„Moje prohlášení o tom, že každý musí nést spravedlivý díl nákladů, se kterým jsem přijel, bylo velmi dobře přijato,“ řekl ve čtvrtek Mattis novinářům. O věci se podle něj nevedl spor a ministři především diskutovali, jak nejlépe a nejrychleji mohou různé země - vzhledem ke svým podmínkám - své obranné výdaje zvýšit. „Odjíždím s velkým optimismem,“ podotkl Američan.

Mattis byl prvním představitelem nové administrativy Donalda Trumpa, jehož výroky v předvolební kampani evropské spojence zneklidnily. Cílem amerického ministra obrany, který několik let stál v čele jednoho z aliančních velitelství, bylo Evropu ujistit, že Washington si význam NATO v nynějším měnícím se bezpečnostním prostředí uvědomuje a hodlá své závazky dodržet. Zároveň ale Spojené státy žádají, aby také ostatní spojenci na společnou obranu více přispívali.

Na čtvrteční tiskové konferenci Mattis poznamenal, že pro vojenskou spolupráci mezi NATO a Ruskem v této chvíli není vhodný čas. Političtí lídři by se ale zároveň měli snažit najít způsoby, jak se dostat k určité formě partnerství a spolupráce v některých oblastech. „Rusko ale bude muset nejprve prokázat, že hodlá dodržet své závazky z dohody s aliancí,“ poznamenal americký ministr.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz