Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Mě i mou rodinu zavraždili v plynových komorách.’ Holocaust jako nový virál vzbudil pohoršení

TikTokový trend - videa s tématikou holocaustu. foto: TikTok

„Vítej v nebi. Jak jsi zemřela? V plynu v Osvětimi.” Tak začíná jedno z mnoha videí na TikToku, kde se mladí lidé přestrojují za oběti holocaustu. Podle jedné z tvůrkyň údajně šlo jen o špatně uchopený pokus vzdělat veřejnost.
  5:00

Nový trend se v posledních dnech rozmohl na sociální síti TikTok. Žluté hvězdy s nápisem ‘Jude’, make-up napodobující modřiny nebo spáleniny, pruhované oblečení - to všechno můžeme nalézt ve videích s hashtagem #holocaust. Uživatelé si zde hrají na oběti genocidy během druhé světové války, které se ocitnou v nebi.

TikTokový trend - videa s tématikou holocaustu.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Internetem se v důsledku kampaně šíří nevole namířená vůči tvůrcům. Sedmnáctiletá Rachel (jejíž jméno bylo změněno), jedna z autorek těchto videí, uvedla pro server Insider, že jí přišlo důležité sdílet příběhy obětí koncentračních táborů a nebylo tím míněno nic zlého. 

Své video, kde “hrála roli” ženy, která byla deportována s celou svou rodinou do Osvětimi a zavražděna v plynových komorách, již smazala.

Společnost vlastnící TikTok odmítla celou záležitost komentovat.

TikTokový trend - make-up návody s tématikou Black Lives Matter.

Holocaust není ovšem první podobný trend na této sociální síti. Když se ve všech médiích v červnu skloňovalo hnutí Black Lives Matter, uživatelé na TikToku přišli s make-upem inspirovaným právě tímto hnutím. Ani tento to nenašlo stejně jako motivy s holocaustem u veřejnosti pochopení. 

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat