Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Mě i mou rodinu zavraždili v plynových komorách.’ Holocaust jako nový virál vzbudil pohoršení

TikTokový trend - videa s tématikou holocaustu. foto: TikTok

„Vítej v nebi. Jak jsi zemřela? V plynu v Osvětimi.” Tak začíná jedno z mnoha videí na TikToku, kde se mladí lidé přestrojují za oběti holocaustu. Podle jedné z tvůrkyň údajně šlo jen o špatně uchopený pokus vzdělat veřejnost.
  5:00

Nový trend se v posledních dnech rozmohl na sociální síti TikTok. Žluté hvězdy s nápisem ‘Jude’, make-up napodobující modřiny nebo spáleniny, pruhované oblečení - to všechno můžeme nalézt ve videích s hashtagem #holocaust. Uživatelé si zde hrají na oběti genocidy během druhé světové války, které se ocitnou v nebi.

TikTokový trend - videa s tématikou holocaustu.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Internetem se v důsledku kampaně šíří nevole namířená vůči tvůrcům. Sedmnáctiletá Rachel (jejíž jméno bylo změněno), jedna z autorek těchto videí, uvedla pro server Insider, že jí přišlo důležité sdílet příběhy obětí koncentračních táborů a nebylo tím míněno nic zlého. 

Své video, kde “hrála roli” ženy, která byla deportována s celou svou rodinou do Osvětimi a zavražděna v plynových komorách, již smazala.

Společnost vlastnící TikTok odmítla celou záležitost komentovat.

TikTokový trend - make-up návody s tématikou Black Lives Matter.

Holocaust není ovšem první podobný trend na této sociální síti. Když se ve všech médiích v červnu skloňovalo hnutí Black Lives Matter, uživatelé na TikToku přišli s make-upem inspirovaným právě tímto hnutím. Ani tento to nenašlo stejně jako motivy s holocaustem u veřejnosti pochopení. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!