Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nacistická sekretářka měla napomáhat zabití 10 tisíc Židů. Seniorka stane před soudem pro nezletilé

Vstupní brána koncentračního tábora Stutthof. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vstupní brána koncentračního tábora Stutthof. | foto: WIKIMEDIA COMMONS

BERLÍN Někdejší nacistická sekretářka z koncentračního tábora Stutthof čelí ve svém pokročilém věku obvinění z napomáhání k zabití zhruba deseti tisíc lidí. Oznámili to němečtí žalobci s tím, že se jedná o výjimečný případ. Žena navíc stane před soudem pro nezletilé, protože své údajné zločiny spáchala jako mladistvá.

Žalobci z německého města Itzehoe nezveřejnili jméno ženy, která je obviněna z „napomáhání k zavraždění více než 10 000 lidí a z dalších pokusů o vraždu.“ Podle serveru CNN byla v době, kdy pracovala v koncentračním táboře jako sekretářka, nezletilá.

„Pomáhala lidem, kteří jsou odpovědní za systematické vyvražďování židovských vězňů, polských partyzánů a sovětských válečných zajatců. Pracovala jako stenografka a sekretářka pro velitele tábora mezi lety 1943 a 1945,“ uvádí žaloba. Obžalovaná se postaví před soud pro mladistvé, protože v době, kdy se měla zločinů dopustit, nebyla zletilá, respektive nedovršila věku 18 let.

Koncentrační tábor Stutthof u pobřeží Baltského moře poblíž dnešní polské...
Koncentrační tábor Stutthof u pobřeží Baltského moře poblíž dnešní polské...

Podle odhadů bylo v koncentračním táboře Stutthof zabito během druhé světové války zhruba 65 000 lidí. Tábor se nachází poblíž polského města Gdaňsk. Vyšetřovatelé procházejí ještě 13 dalších odbdobných případů nejen ze Stutthofu. 

Minulé léto byl třiadevadesátiletý Bruno D., který pracoval jako strážce ve stejném táboře jako nyní obžalovaná žena, odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu vězení. Podobně jako v nynějším případě měl napomáhat k zavraždění tisíců lidí a stanul před soudem pro mladistvé. Podle zákona totiž musí být lidé za zločiny spáchané v minulosti souzeni podle toho, kolik jim v té době bylo let.

Koncentrační tábor Stutthof byl založen jako vůbec první nacistický tábor už v roce 1939. Celkem se v něm vystřídalo asi 115 tisíc vězňů, 22 tisíc z nich bylo později přesunuto do jiných táborů. Celkem se počítá, že bylo během druhé světové války zavražděno na šest milionů Židů a další statisíce lidí s různými mentálními nebo fyzickými problémy.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!