Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mayová se dohodla se severoirskými unionisty. Menšinovou vládu jí podpoří

Svět

  12:31aktualizováno  12:45
LONDÝN - Menšinovou konzervativní vládu britské premiérky Theresy Mayové podpoří severoirská Demokratická unionistická strana (DUP). Mayová se na tom v pondělí dohodla s šéfkou DUP Arlene Fosterovou, informují britská média. Konzervativci přišli o parlamentní většinu v předčasných volbách z 8. června, vláda se proto musí opřít o hlasy deseti poslanců severoirských unionistů, kteří je podpoří v klíčových hlasováních,

Vyjednávání o podpoře vládě trvala více než dva týdny. foto: ČTK

Mayová po podpisu dohody prohlásila, že severoirští unionisté s konzervativci sdílejí „přání zajistit silnou vládu“. „Vítám tuto dohodu, která nám umožní spolupracovat v zájmu celého Spojeného království, dá nám jistotu, kterou potřebujeme v době, kdy začínáme s odchodem z Evropské unie, a pomůže nám budovat silnější a spravedlivější společnost u nás,“ uvedla Mayová.

Fosterová ujistila, že dohoda umožní stabilní fungování kabinetu. „Dnes jsme dosáhli dohody s Konzervativní stranou o podpoře vlády v parlamentu,“ prohlásila Fosterová v Downing Street. „Dohoda bude fungovat tak, aby v této životně důležité době umožnila stabilní vládu v národním zájmu Spojeného království,“ řekla. Vyjednávání o podpoře vládě trvala více než dva týdny. Mezi hlavní témata patřily finanční podpora Severního Irska a odchod Británie z Evropské unie.

Příslušnou dohodu v pondělí podepsali šéfové poslanců a zároveň vyjednávači obou stran, za konzervativce Gavin Williamson a za největší protestantskou stranu v Severním Irsku Jeffrey Donaldson. Mayová s Fosterovou slavnostnímu podpisu přihlížely.

Vyjednávání Mayové o podpoře menšinové vládě nečekaně drhne

Předsedkyně DUP potvrdila, že Severní Irsko dostane podle dohody na příští dva roky miliardu liber (téměř 30 miliard Kč). „Po našich diskusích Konzervativní strana uznala argument pro zvýšení finančních zdrojů pro Severní Irsko vzhledem k našim jedinečným dějinám a zjevným okolnostem v uplynulých desetiletích,“ řekla Fosterová. „Finanční podporu ve výši jedné miliardy liber na příští dva roky vítáme,“ dodala.

Peníze mají plynout zejména na podporu místní ekonomiky, do infrastruktury a na zdravotnictví. DUP se zavázala podpořit rozpočet, zákony související s takzvaným brexitem, bezpečnostní politiku i celkový legislativní plán.

‚Chyby paní Mayové stály miliardu liber‘

Dodatečné peníze pro Severní Irsko v pondělí kritizoval například velšský první ministr, labourista Carwyn Jones, podle něhož dohoda „zničila myšlenku spravedlivého financování v Británii“. Bývalý šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage na twitteru poznamenal, že „chyby paní Mayové daňové poplatníky právě stály miliardu liber“.

Kritici dohody se obávají ohrožení mírového procesu v Severním Irsku, protože dohoda mění mocenské poměry v rozhovorech mezi DUP a katolickou Sinn Féin o obnovení vládní spolupráce v Belfastu. Jejich koalice se v lednu rozpadla.

Kritici dohody se obávají ohrožení mírového procesu v Severním Irsku, protože...
„Finanční podporu ve výši jedné miliardy liber na příští dva roky vítáme,“...

Kromě toho severoirští unionisté často zastávají některé sporné názory. Odmítají sňatky homosexuálů a jsou proti liberalizaci zákona o potratech. Někteří jejich politici také pochybují o klimatických změnách nebo dokonce o evoluční teorii.

Konzervativní strana ve 650členné Dolní sněmovně nyní disponuje 317 mandáty. Není to přitom poprvé, co se konzervativní vláda nechá podpořit severoirskými unionisty. V letech 1996 a 1997 podporovala Ulsterská unionistická strana (UUP) vládu premiéra Johna Majora, když vládní strana přišla o většinu odchodem poslanců ze strany a po doplňovacích volbách.

Pozice Mayové ale zůstává nejistá, poznamenala agentura Reuters. Premiérčina strategie pro brexit je předmětem debat stejně jako její budoucnost ve funkci ministerské předsedkyně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat